Nasi chórzyści w Niemczech i na Słowacji

W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, zainicjowanego przez Orchestre de Picardie z francuskiego Amiens,  z kilkoma europejskimi zespołami współpracujemy już bodaj od 2008 roku.  Kilkadziesiąt wspólnych przedsięwzięć zbliżyło nas. Do najbliższego zaangażowano orkiestry z Jeny i Żyliny, chóry z Katowic i Jeny, słowacki sopran, bułgarski mezzosopran, portugalskiego tenora, włoskiego basa i amerykańskiego, z francusko-włoskimi korzeniami, dyrygenta. W Jenie, gdzie maestro Marc Tardue, po Biel w Szwajcarii i Porto w Portugalii, jest obecnie szefem, oraz w Żylinie ten międzynarodowy zespół wykona wielkie oratoryjne dzieło Giuseppe Verdiego.
Niemiecki dyrygent Hans von Bülow przeprosił za lekceważące określenie tego Requiem jako ostatnia opera Verdiego, chociaż w kościelnej sukience. My współcześni mamy świadomość, że ta msza za zmarłych wymaga operowych głosów, ale ważniejszym wydaje się, żeby podczas wykonania utworu śpiewacy wykazali wyraźną powściągliwość i bardzo czujnie wzajemnie się słuchali. Wtedy powodzenie u słuchaczy będzie murowane. Dla artystów naszego chóru istotna będzie zaś świadomość, że śpiewany a capella hymn Te decet i misterne Sanctus ostro weryfikują poziom techniki chóralnej, bardziej niż efektowniejsze Dies irae.
Życzymy powodzenia.

10 października 2013, czwartek godz. 20.00