F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

Nasi chórzyści w Niemczech i na Słowacji

W ramach dofinansowanego ze środków unijnych projektu, zainicjowanego przez Orchestre de Picardie z francuskiego Amiens,  z kilkoma europejskimi zespołami współpracujemy już bodaj od 2008 roku.  Kilkadziesiąt wspólnych przedsięwzięć zbliżyło nas. Do najbliższego zaangażowano orkiestry z Jeny i Żyliny, chóry z Katowic i Jeny, słowacki sopran, bułgarski mezzosopran, portugalskiego tenora, włoskiego basa i amerykańskiego, z francusko-włoskimi korzeniami, dyrygenta. W Jenie, gdzie maestro Marc Tardue, po Biel w Szwajcarii i Porto w Portugalii, jest obecnie szefem, oraz w Żylinie ten międzynarodowy zespół wykona wielkie oratoryjne dzieło Giuseppe Verdiego.
Niemiecki dyrygent Hans von Bülow przeprosił za lekceważące określenie tego Requiem jako ostatnia opera Verdiego, chociaż w kościelnej sukience. My współcześni mamy świadomość, że ta msza za zmarłych wymaga operowych głosów, ale ważniejszym wydaje się, żeby podczas wykonania utworu śpiewacy wykazali wyraźną powściągliwość i bardzo czujnie wzajemnie się słuchali. Wtedy powodzenie u słuchaczy będzie murowane. Dla artystów naszego chóru istotna będzie zaś świadomość, że śpiewany a capella hymn Te decet i misterne Sanctus ostro weryfikują poziom techniki chóralnej, bardziej niż efektowniejsze Dies irae.
Życzymy powodzenia.


10 października 2013, czwartek godz. 20.00
Jenaer Philharmonie, Jena, Niemcy
12 października 2013, sobota godz. 19.00
Dom odborov, Žilina, Słowacja
Koncert w ramach projektu ONE – an Orchestra Network for Europe
Jenaer Philharmonie
Štatny Komorný Orchester Žilina
Chór Filharmonii Śląskiej
Philharmonischer Chor Jena
Marc Tardue – dyrygent
Jana Havranova – sopran
Jordanka Milkova – mezzosopran
Paulo Ferreira – tenor
Raffaele Costantini – bas
Jarosław Wolanin i Berit Walther – przygotowanie chórów
Program:
Giuseppe Verdi – Messa da Requiem

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: