F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

NAJLEPSZY POLAK MKD
I DYPLOMANCI BYTOMSKIEGO CHOPINA

 
 
Z nadejściem wiosny na afiszu Filharmonii Śląskiej pojawiają się koncerty z udziałem absolwentów śląskich szkół muzycznych różnych szczebli. W środę 4 kwietnia estradą zawładną najbardziej utalentowani dyplomanci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Bytomiu.
Młodzi wystąpią ze Śląską Orkiestrą Kameralną i tę częścią Orkiestry Symfonicznej FŚl, która nie poleciała do Japonii, a była w Niemczech. Na dyrygenckim podium stanie najlepszy polski uczestnik ubiegłorocznego X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga Marek Wroniszewski. Wydaje się to świetnym połączeniem młodości już odnoszącej sukcesy i tej, która właśnie wkracza na zawodowe estrady. Z tej drugiej grupy będą soliści: Emilia Stefanowska z klasy fortepianu Marii Serafin, Martyna Zając z klasy skrzypiec Agnieszki Urbańczyk-Bałys, Karol Lecybil z klasy kontrabasu Krzysztofa Korzenia i Oliwia Szczecina z klasy fortepianu Bogumiły Ścigały.
W programie koncertu pojawi się muzyka Camille’a Saint-Saënsa, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Kusewickiego i Fryderyka Chopina.
Camille Saint-Saëns królował w salach koncertowych, gdy jego rodacy skoncentrowani byli na pisaniu oper. Sprawił, że w twórczości koncertowej zdominowanej przez kompozytorów niemieckich pojawiły się na stałe także koncerty francuskie. Z pięciu jego koncertów fortepianowych drugi – g-moll obecnie wykonywany jest najczęściej, choć wymaga od pianisty nie tylko sporych umiejętności, lecz także odważnej gry, która zdoła urzec słuchaczy. Usłyszymy tego koncertu część pierwszą – Andante sostenuto, zaczynającą  się od popisowego pasażu solisty, przypominającego preludium organowe Bacha, co nie dziwi – Saint-Saëns należał do najwybitniejszych organistów swojego czasu.
Usłyszymy także pierwszą część Koncertu skrzypcowego D-dur Piotra Czajkowskiego, jednego z najczęściej grywanych, tuż po dziełach L. van Beethovena i J. Brahmsa, koncertów skrzypcowych. Czajkowski pisał go pod wrażeniem Symfonii Hiszpańskiej E. Lalo, partie solową konsultując z wybitnym skrzypkiem, niegdysiejszym jego studentem w moskiewskim konserwatorium, Józefem Kotkiem. Zaliczany jest ten utwór do nowego typu koncertu liryczno-wirtuozowskiego, który pojawił się w II połowie XIX wieku w miejsce wyeksploatowanego już gatunku koncertu popisowego. Połączenie w utworze typowej dla Czajkowskiego śpiewności z wybujałym wirtuozostwem i rzadko spotykanym natężeniem emocji stawia przed wykonawcą wysokie wymagania.
Siergiej Kusewicki należy, jak S. Diagilew i P. Sacher, do postaci, których wpływ na rozwój twórczości muzycznej w XX wieku trudno przecenić. Znakomity kontrabasista, zachwycający brzmieniem instrumentu Amatiego z 1611 roku, porzucił karierę wirtuoza, jako zbyt monotonną. Jako dyrygent stworzył sławny zespół Boston Symphony Orchestra z przez założoną dla uczczenia pamięci żony, Kusewitzky Music Foundation stymulował muzyczną twórczość kompozytorów różnych narodowości (Britten, Bartók, Strawiński, Martinů, Copland, Panufnik). Jako kompozytor znany jest najbardziej z Koncertu na kontrabas i orkiestrę, jednego z najważniejszych utworów w literaturze kontrabasowej. Pisząc go, konsultował się z R. Glierem. Już moskiewskie prawykonanie utworu (1905) spotkało się z olbrzymim uznaniem.
Rondo à la Krakowiak op. 14 Fryderyk Chopin skomponował w 1828 i po raz pierwszy wykonał 18 sierpnia tamtego roku w Wiedniu. Utwór zwrócił uwagę między innymi oryginalną introdukcją oraz zestawieniem jej trójdzielnego metrum z parzystym rytmem krakowiaka.
 
 

 

4 kwietnia 2018, środa godz. 17.00     (koncert zamknięty)
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert Dyplomantów POSM II st. im. Fryderyka Chopina w Bytomiu
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna
Marek Wroniszewski – dyrygent
Dyplomanci Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Bytomiu:
Emilia Stefanowska z klasy fortepianu mgr Marii Serafin
Martyna Zając z klasy skrzypiec mgr Agnieszki Urbańczyk-Bałys
Karol Lecybil z klasy kontrabasu mgr Krzysztofa Korzenia
Oliwia Szczecina z klasy fortepianu mgr Bogumiły Ścigały
Program:
Camille Saint-Saëns – II Koncert fortepianowy g-moll op. 22 cz. I Andante sostenuto
Piotr Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 (cz. I)
Siergiej Kusewicki – Koncert na kontrabas fis-moll op. 3
Fryderyk Chopin – Rondo à la Krakowiak op. 14 
    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

    NEWSLETTER

    Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
    Zamów newsletter: