Młoda Filharmonia – Śladami poprzedników

Utwór w 1941 roku skomponowany na dwa fortepiany, w roku 1978 Witold Lutosławski przedstawił w wersji na fortepian i orkiestrę. Twórczość mistrzów poprzednich wieków kompozytor traktował jako źródło  ożywienia własnej wyobraźni i najlepszą szkołę rzemiosła kompozytorskiego. Nie naśladował jednak ich brzmienia, przejmował jedynie pewną ideę konstrukcyjną i w nią swój język muzyczny. Posłuchamy utworu, którego inspiracją stała się muzyka najsłynniejszego skrzypka, a także kompozytora z przełomu XVIII i XIX wieku, Nicola Paganiniego.
Dzieło polskiego kompozytora zestawiamy w koncercie z utworem jego angielskiego równolatka, także inspirowanym muzyką poprzedników.  Benjamin Britten swe ogromnie popularne wariacje oparł na temacie z Abdelazara Henry’ego Purcella, żyjącego w XVII wieku, najwybitniejszego kompozytora w historii muzyki angielskiej.
Przebój ten napisał na zamówienie realizatorów filmu dydaktycznego Instrumenty orkiestry – przystępnego wprowadzenia dzieci  w tajniki symfonicznej orkiestracji. The Young Person’s Guide to the Orchestra (Wprowadzenie młodych osób w orkiestrę) to efektowna kompozycja  dedykowana dzieciom dla ich rozrywki i nauki. Benjamin Brittem z wielkim talentem  z tej pedagogicznej kompozycji uczynił fascynujący pomysłowością i świeżością hit. Zamiarem kompozytora było jak najbardziej plastyczne ukazanie poszczególnych instrumentów orkiestry, ich techniki gry i możliwości wykonawczych.
Zaczerpnięty od H. Purcella temat najpierw grają wszystkie instrumenty (tutti) orkiestry a potem poszczególne jej grupy: instrumenty dęte drewniane, blaszane, kwintet smyczkowy (I i II skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy) . Po ponownym tutti każdą z nastepnych wariacji wykonują inne instrumenty: najpierw flety i pikolo, po nich – oboje, za nimi – klarnety, następnie – fagoty, za nimi I i II skrzypce, które poprzedzają altówki. Za nimi rozbrzmiewają wiolonczele, po nich kontrabasy, wreszcie odzywa się harfa, po której powracamy do instrumentów dętych. Najpierw do rogów, potem do trąbek, po których puzony i tuba poprzedzą perkusję.  W fudze słyszymy kolejno: pikolo, flet, obój, klarnet, fagot, I skrzypce, II skrzypce, altówki, wiolonczele, kontrabasy, harfę, rogi, trąbki, puzony i perkusję a zakończenie znów należeć będzie do całej orkiestry.

6 listopada 2013,
środa godz. 10 i 12
7 listopada 2013, czwartek godz. 10
Chorzowskie Centrum Kultury, Chorzów ul. Sienkiewicza 3