Mistrzowska batuta z Litwy
Juozapas Domarkas

W przyszłym roku minie półwiecze odkąd Juozapas Domarkas prowadzi Litewską Narodową Orkiestrę Symfoniczną w Wilnie. Tę funkcję zaproponowano mu jeszcze zanim ukończył Konserwatorium w Sankt Petersburgu (1965); kształcił się też u sławnego francuskiego dyrygenta Igora Markevitcha. W Litewskiej Akademii Muzycznej jest kierownikiem Katedry Dyrygentury. Często dyryguje czołowymi orkiestrami Moskwy i Sankt Petersburga. Koncertuje na całym świecie, także w tak renomowanych salach jak wiedeńskiego Musikverein, czy londyńskiego Barbican Center. Kompozytorzy dedykowali mu wiele utworów, dokonał mnóstwa prawykonań. Jest częstym jurorem Międzynarodowego Konkursu im. S. Prokofiewa w Sankt Petersburgu, pięciokrotnie był też jurorem konkursu dyrygentów w Katowicach. Za rozwój kontaktów między Litwą a Polską w 2006 r. odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. Na spotkanie z katowickimi przyjaciółmi wybrał muzykę swego ulubionego Piotra Czajkowskiego.

4 października 2013, piątek godz. 19.00 A
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Mistrzowska batuta z Litwy
Juozapas Domarkas – dyrygent