MUZYKA Z FILMÓW I GIER

W sobotę 23 stycznia zapraszamy na familijny koncert Videogames – Superheroes, w którym nasi symfonicy pod batutą Krzysztofa Dobosiewicza wykonają muzykę, znaną z filmów i gier komputerowych. Pop-kultura coraz bardziej zadomawia się w filharmonii. Od kiedy Symfonia pieśni żałosnych Henryka Mikołaja Góreckiego trafiła na radiowe listy przebojów, a jej fragmenty do ścieżek dźwiękowych kilkudziesięciu filmów, fakt ten już nie dziwi. Hip-hopowiec na estradzie nobliwych symfoników czy orkiestrowe wersje rocka w ofercie tak renomowanych wytwórni, jak Decca to już normalność. Związki szlachetnego popu z klasyką stają się codziennością i to lubianą przez słuchaczy.
Nasza propozycję realizujemy z Krzysztofem Dobosiewiczem, autorem takich projektów, jak Klasyka horrorów, Lunapark i właśnie Videogames – Superheroes.
Krzysztof Dobosiewicz (rocznik 1968) wychował się w warszawskiej rodzinie muzycznej. Studiował w stołecznej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Zenona Bąkowskiego i prof. Henryka Palulisa, kompozycję u Bogusława Schaeffera oraz dyrygenturę w Akademii Muzycznej Mozarteum w Salzburgu w klasie Waltera Hagengrolla. Od ponad 20 lat mieszka i pracuje w Finlandii, gdzie aktywnie popularyzuje muzykę polską, przy okazji różnorodnych projektów artystycznych. Występował jako skrzypek solista na estradach fińskich oraz szwedzkich. Jest również aktywnym kompozytorem, orkiestratorem i aranżerem. Równie swobodnie czuje się w muzyce klasycznej, filmowej, elektronicznej, eksperymentalnej improwizacji, jak i jazzie.
Dyrygował wieloma orkiestrami w Finlandii oraz w Polsce, koncertuje m.in. z Agatą Zubel, Krzysztofem Bąkowskim, Nikitą Boriso-¬‐Glebskim, Sami Junnonen, Päivi Severeide oraz Marianem Petrescu. W kolejnych projektach planuje współpracę z Maciejem Grzybowskim, Bartkiem Niziołem, Andrzejem Sienkiewiczem, Krzysztofem Meisingerem. oraz innymi artystami światowej sławy.
W swojej pracy twórczej swobodnie porusza się w repertuarze klasycznym, jaki i na granicy muzyki i performance'u. Jego ambicją jest zaangażowanie odbiorcy na każdej płaszczyźnie odbioru. Sięga w tym celu do elementów teatru i widowiska, odważnie łącząc różne gatunki i nurty. W wielu krajach cieszy się zasłużoną sławą wizjonera i innowatora.
Autorski projekt Krzysztofa Dobosiewicza Videogames – Superheroes czyli Superbohaterowie gier komputerowych wzbogacimy pokazem wybranych scen filmowych i efektów specjalnych.

23 stycznia 2016, sobota godz. 18.00 T / S
Videogames – Superheroes
Krzysztof Dobosiewicz – dyrygent
Muzyka z filmów i gier, m.in.: Super Mario Bros, Sims, Minecraft, Angry Birds - Seasons, Hulk, Transformers, Avengers, Superman, Ironman 2, Batman begins, Thor, X-Men, Spiderman, Mortal Kombat, The Simpsons.

W gry komputerowe można nie tylko grać, ale można też ich posłuchać. Co udowodnili muzycy w Filharmonii Śląskiej. Tak się zgrali, że zagrali muzykę z gier komputerowych. Tak brzmiała zapowiedź w Teleexpresie tego koncertu