F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MUZYKA ŻYDOWSKA NIE TYLKO DLA KONESERA

W styczniowej Filharmonii konesera zapraszamy w sobotę 31 stycznia na koncert muzyki kompozytorów żydowskich. Twórczość ta, oparta na tematach z żydowskiej muzyki religijnej i ludowej, rzadko gości na naszych estradach koncertowych i jest w Polsce bardzo mało znana. Zasługuje jednak na najwyższe uznanie ze względu na oryginalną i niepowtarzalną melodykę, która pozwala poznać i zrozumieć niezwykłą i bogatą kulturę tego narodu. Warto pamiętać, że dorobek kompozytorów pochodzenia żydowskiego jest bardzo różnorodny i nie ogranicza się jedynie do własnego kręgu kulturowego. Wielu z nich tworzyło swe dzieła nawiązując do muzycznego dziedzictwa kraju urodzenia, którym często była Polska.
Na program koncertu złożą się utwory na skrzypce i fortepian Ernesta Blocha (1880-1959), Józefa Zygmunta Szulca (1875-1956) i Josepha Achrona (1886-1843). Usłyszymy Suitę Baal Shem. Trzy obrazy z życia Chasydów E. Blocha – kompozytora amerykańskiego urodzonego w Szwajcarii. Następną pozycją programu będzie cykl miniatur pochodzącego z Wileńszczyzny J. Achrona, a koncert zamknie nawiązująca do polskiego folkloru Sonata, urodzonego w Warszawie a działającego we Francji J. Z. Szulca.
Wykonawcami będą: pianistka Julita Przybylska-Nowak oraz Jarosław Pietrzak – skrzypek i profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Artyści od wielu lat zajmują się poszukiwaniem i wykonywaniem dzieł kompozytorów żydowskich. Wystąpili podczas uroczystości nadania odznaczenia Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Instytutu Yad Vashem, w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie na koncercie upamiętniającym powstanie Żydowskiej Orkiestry Symfonicznej w Getcie Warszawskim, we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Dniach muzyki Mendelssohna w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, na festiwalu Mazel Tov w Ostrowie Wielkopolskim oraz na Festiwalu Warszawa Singera.
Sponsorem koncertu jest katowicka firma RCMaudio, a kulinarną część spotkania – ze specjałami kuchni żydowskiej – zapewni filharmoniczna Fermata cafe.

31 stycznia 2015, sobota godz. 16.00 Q
Sala kameralna, Filharmonia Śląska
Filharmonia konesera
Jarosław Pietrzak – skrzypce
Julita Przybylska-Nowak – fortepian
Maryla Renat – słowo
Program:
Ernest Bloch – Suita Baal Shem. Trzy obrazy z życia Chasydów
Joseph Achron – Lullaby op.1
Dance. Improvisation op. 37
Fairy Tale op. 46
Hebrew Dance op. 42
Hebrew Melody op. 33
Józef Zygmunt Szulc – Sonata a-moll op.61 na skrzypce i fortepian

 

 

SPONSOR ARTYSTÓW                                  SPONSOR KOLACJI 

                               

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: