F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MUZYKA ZAWSZE LUBIANA

Muzyka zawsze lubiana

W cyklu dyrygenckich koncertów dyplomowych prezentujemy – wraz z młodymi talentami, jakie warto poznawać u progu ich karier – kolejna dawkę muzyki zawsze lubianej.
W środę 18 czerwca proponujemy przepojone soczystością smyczków wdzięczne serenady Mieczysława Karłowicza i Eugena Suchoňa i nieśmiertelne Cztery pory roku Antonia Vivaldiego.

 


18 czerwca 2014, środa godz. 19 A
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Dyrygencki koncert dyplomowy
Śląska Orkiestra Kameralna
Tomasz Barczyński – dyrygent
Maciej Piątek - dyrygent
Joanna Kasperczyk – skrzypce
Magdalena Sokalska – skrzypce
Sebastian Nowak – skrzypce
Program:
Mieczysław Karłowicz – Serenada op. 2
Eugen Suchoň – Serenada
Antonio Vivaldi – Cztery pory roku op. 8
 


Joanna Kasperczyk
skrzypce

Bytomianka z rocznika 1994. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w OSM I i II st. im. F. Chopina w Bytomiu, by potem kontynuować ją w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach pod kierunkiem prof. AM dr hab. Szymona Krzeszowca. Jest studentką I roku Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec Szymona Krzeszowca.
Brała udział w licznych przesłuchaniach i konkursach skrzypcowych wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych, zdobywając tytuły laureata lub wyróżnienia, m.in. na II, V i VII Ogólnopolskich Forach Młodych Instrumentalistów w Rybniku, XXII Konkursie Bachowskim im St. Hajzera w Zielonej Górze i Wielkopolskim Konkursie Wykonawczym w Poznaniu, III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Heinricha Wilhelma Ernsta i Karola Szymanowskiego we Wrocławiu; na International Violin Competition Young Paganini w Legnicy zdobyła nagrodę (i zaproszenie na koncert Filharmonii Sudeckiej) za największą indywidualność konkursu. W kameralistyce zdobywała I miejsca na III Ogólnopolskim Konkursie Gitara w muzyce kameralnej w Tychach i VII Świdnickim Konkursie Zespołów Kameralnych.
Jako solistka ma za sobą koncerty z towarzyszeniem: Orkiestry Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Bytomiu, Młodzieżowej Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego, orkiestr Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod kierunkiem Jerzego Koska, Filharmonii Śląskiej im. H.M. Góreckiego pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka i Filharmonii Dolnośląskiej pod batutą Wojciecha Rodka na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Gwiazdy promują.
 

Magdalena Sokalska
skrzypce

Urodzona w 1989 roku, naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zabrzu, rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie profesora AM Szymona Krzeszowca. Jest doktorantką tej uczelni.
W trakcie studiów uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, zarówno polskich, jak i międzynarodowych (m.in. z takimi pedagogami, jak Yair Kless, Roland Baldini, Bartłomiej Nizioł, Marco Rizzi, Akiko Tatsumi, czy Tomasz Tomaszewski).
Istotną rolę w jej rozwoju muzycznym stanowi muzyka kameralna, którą prezentować zaczęła jeszcze przed studiami. Kameralistykę kontynuowała następnie pod opieką pedagogów macierzystej uczelni, prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej i Marka Mosia. W tej dziedzinie umiejętności doskonaliła też na kursach m.in. Ulricha Koelli, Anthony’ego Spirima, Bruna Canina, Paula Gulda, a także z członkami takich zespołów, jak Apollon String Quartett, czy Altenberg Trio.
Jest zdobywczynią I nagrody uczelnianego konkursu skrzypcowego (Katowice, 2013).
 

Sebastian Nowak
skrzypce

Absolwent Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Student III roku Akademii Muzycznej w Katowicach klasie prof. AM dr hab. Szymona Krzeszowca. Uczestniczył w kursach mistrzowskich: Wolfganga Marschnera, Bartosza Bryły, Ariane Mathaus, Marcina Baranowskiego, Rolanda Baldiniego, Krzysztofa Węgrzyna i Bartłomieja Nizioła.
Jest laureatem konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. zdobył wyróżnienie oraz nagrodę publiczności International Violin Competition Szymon Goldberg Award w Miśni (Niemcy, 2014), wyróżnienie International Violin Competition Young Paganini w Legnicy (2012), II nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011), I nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Instrumentalistów w Jaśle (2011), II nagrodę I Krakowskiego Konkursu Młodych Talentów (2011), II nagrodę International Marschner Violin Competition w Hinterzarten (Niemcy, 2010), III nagrodę International Competition Talents for Europe w Dolnym Kubinie (Słowacja, 2009). Był półfinalistą International Music Competition for Young People w Oldenburgu (Niemcy, 2013).
Jako solista i kameralista koncertował w kraju i za granicą m.in. w: Niemczech, Włoszech, Holandii podczas takich festiwali, jak Internationale Bach Reger Tage w Bad Langensalza (Niemcy), Beethoven Festival Sutri (Włochy), Marschner Festival Hinterzarten (Niemcy), Festiwal Gwiazdy Promują w Jeleniej Górze. Występował z orkiestrami Filharmonii Śląskiej i Dolnośląskiej, z włoską orkiestrą festiwalową Beethoven Festival Sutri.
Uzyskiwał stypendia prezesa Rady Ministrów, marszałka województwa śląskiego, miasta Chorzowa, dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, rektora Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Młodej Polskiej Filharmonii, Pfluger Stiftung Freiburg; był uczestnikiem program Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Otrzymał również stypendium na udział w Stringtime NiederRhein Gocher Streicher-Akademie w Niemczech.
 

Maciej Piątek
dyrygent

Najpierw uczył się gry na fortepianie w ZSM w Częstochowie. Choć w 2003 r. zdobył I nagrodę w II Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Katowicach, podjął naukę gry na trąbce u swojego ojca, Marka Piątka, pod którego kierunkiem zdobył pokaźną liczbę nagród na konkursach oraz festiwalach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Naukę tę kontynuuje na studiach stacjonarnych magisterskich pod kierunkiem prof. Stanisława Dziewiora, równolegle studiując dyrygenturę symfoniczno-operową na studiach stacjonarnych licencjackich pod kierunkiem dr hab. Szymona Bywalca w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Laureat 21 ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych (m.in. zdobywca I nagród III Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Klas Instrumentów Dętych Blaszanych Szkół Muzycznych II stopnia, Katowice 2008; Festiwalu Instrumentów Dętych Blaszanych, Mielec 2007 i 2008; II Międzynarodowego Konkursu Instrumentów Dętych, Wrocław 2008; XXXIV Międzynarodowego Konkursu Młodego Muzyka, Szczecinek 2010; X Ogólnopolskiego Konkursu Zespołów Instrumentów Dętych,Warszawa 2014 i laureat wyróżnienia na VIII Internatinal Interpretative Brasswind Competition. Brno, Czechy 2011), zajął też na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Słuchowej we Wrocławiu (2010) V miejsce i zdobył nagrodę specjalną za dokładność w konkurencji: analiza częstotliwości dźwięku. Uczestniczył w kursach dyrygenckich wybitnych dyrygentów, jak Kimcherie Lloyd i Larry Livingston.
Jako dyrygent współpracował ze Studencką Orkiestrą Kameralną Silesian Art Ensamble, Orkiestrą Symfoniczną Szkoły Muzycznej im. Marcina Józefa Żebrowskiego w Częstochowie oraz Akademicką Orkiestrą Kameralną Akademii Muzycznej w Katowicach.
Był czterokrotne stypendystą prezydenta Częstochowy (2008, 2009, 2010 i 2014) oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego (2008).


 Tomasz Barczyński
dyrygent

Urodził się w 1992 roku w Tychach. Był uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. F. Rybickiego w Tychach oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach w klasie skrzypiec. Już podczas szkoły średniej uczęszczał na zajęcia dyrygentury prowadzone przez Wojciecha Sąkóla.
Od 2011 roku jest studentem Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury prof. dr hab. Mirosława Jacka Błaszczyka.
W roku 2013 uczestniczył w Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu.

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: