F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MUZYKA MISTRZA HENRYKA MIKOŁAJA GÓRECKIEGO

Kameralistyka zagości w III Katowickich Dniach Henryka Mikołaja Góreckiego sobotnim koncertem 21 listopada. To okazja ukazania innych kontekstów i perspektyw dorobku Mistrza. Jego Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową, będące swoistą zapowiedzią odwrotu kompozytora od ścieżek awangardy, „skonfrontowane” zostaną z Symfonią La passione Józefa Haydna. Wydaje się świetnym pomysłem zestawienie szalenie emocjonalnej muzyki katowiczanina z najczystszym przejawem u starego mistrza Haydna stylu wzmożonej uczuciowości (Empfindsamerstil). I możemy o rezultat tej konfrontacji być spokojni – wyrafinowana stylizacja renesansowego wzorca, melodyjność, ujmujący klimat dawnej modalności to atuty, które zapewniły niewielkiej kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego sporą żywotność estradową. 

Inne i równie arcyciekawe zestawienie twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego przyniesie kontakt z muzyką ostatniego jego ucznia a jednocześnie syna – Mikołaja Góreckiego. Po tegorocznym zakopiańskim prawykonaniu po raz pierwszy na Śląsku usłyszymy jego Trio Concerto na klarnet, róg fortepian i orkiestrę smyczkową, który ze Śląską Orkiestra Kameralną pod batutą Roberta Kabary wykona Trio Śląskie – pianistka Joanna Domańska, klarnecista Roman Widaszek i waltornista Tadeusz Tomaszewski. Cztery lata temu wydali wspólną płytę (DUX 0857) z kameralnymi utworami Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Wojciecha Kilara i Franciszka Lessela. Przypomnimy tez sobie utwór młodszego z Góreckich sprzed 15 lat. Podejmując trzyczęściowy model koncertu instrumentalnego w Concerto-Notturno Mikołaj Górecki odwrócił tradycyjny układ tempa w kolejnych częściach, a partię solisty (w tej roli: Robert Kabara, także prowadzący koncert z dyrygenckiego podium) jako głównego narratora bardzo wyeksponował. Nokturnowość tej kompozycji w bardzo dalekiej perspektywie nawiązuje do idiomu chopinowskiego nokturnu, z intensywną akcją dźwiękową w części środkowej. Jak w programie tego koncertu pisze Maryla Renat, Concerto-Notturno to muzyka o wyraźnych rysach dramaturgicznych, przyjmujących postać łuku – wychodząc od ściszonej kontemplacji prowadzi do nasilania i potęgowania brzmieniowego akcji i refleksji powracającej do momentu wyciszenia, będącego w innym miejscu, niż początek utworu. 
Gorąco polecam.

 

21 listopada 2015, sobota godz. 18.00 T 
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska 
III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego
Śląska Orkiestra Kameralna 
Robert Kabara – skrzypce, dyrygent
Trio Śląskie w składzie:
Roman Widaszek – klarnet 
Tadeusz Tomaszewski – róg 
Joanna Domańska – fortepian
Pogram:
Joseph Haydn – Symfonia nr 49 f-moll La passione
Mikołaj Górecki – Concerto-Notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Mikołaj Górecki – Trio Concerto na klarnet, róg, fortepian i orkiestrę smyczkową
Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: