MUZYKA FILMOWA WOJCIECHA KILARA

17 lipca minie 85. rocznica urodzin zmarłego trzy i pół roku temu Wojciecha Kilara, najbardziej w świecie znanego katowickiego kompozytora ze Lwowa. Z tej okazji Silesia Film zaprasza 31 maja do katowickiego kina „Kosmos” na wspomnieniowe spotkanie z Krzysztofem Zanussim i pokaz filmu „Dotkniecie ręki” z muzyką Wojciecha Kilara. Filharmonicy zaś w piątek 9 czerwca proponują koncert jego muzyki filmowej.
Sam Wojciech Kilar przyrównał kiedyś kompozytora do… tapeciarza. Za rolę muzyki w filmie uważał towarzyszenie obrazowi. Filmową uważał za muzykę bez autonomicznej formy. Tę określał dopiero reżyser, wobec którego kompozytor pełnił jedynie rolę usługową. Początkowo nie lubił więc koncertów muzyki filmowej. Swoją pozwalał wykonywać w salach koncertowych jedynie w tych fragmentach, które tworzyły skończoną całość, jak walce np. z „Trędowatej” Jerzego Hoffmana, „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, czy najsłynniejszy dziś, „studniówkowy” polonez z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy, albo którym nadał kształt suit, jak te z filmów Kzysztofa Zanussiego czy „Draculi” Francisa Forda Coppoli. Muzykę do „Draculi” wielu uważa za „najlepszą ścieżkę dźwiekową w historii filmu”. Wojciech Kilar otrzymał za nią nagrodę Best Score Composer for a 1992 Horror Film w San Francisco i nagrodę ASCAP dla najlepszej partytury filmowe. Muzyka do „Króla ostatnich dni” Toma Toelle’go była zapowiedzią, że Wojciech Kilar gotów jest podjąć i takie wyzwanie, jak skomponowanie mszy. Mógłby je podjąć zwykły „tapeciarz”?
Muzyka Wojciecha Kilara do ponad 130 filmów w sposób niezwykle istotny dopełnia obraz całej twórczości kompozytora, ukazując spójnie jej oblicze – przypominającej o naszych religijnych korzeniach i że jesteśmy Polakami, narodem mającym swoja historie i dumę.

9 czerwca 2017, piątek godz. 19.00
Muzyka filmowa Wojciecha Kilara w 85. rocznicę urodzin kompozytora