MUZYCZNE RÓŻNORODNOŚCI WŁOSKIEGO WIRTUOZA

W piątek 6 grudnia Władysław Szymański zaprosił na Filharmoniczny wieczór organowy włoskiego wirtuoza, który nagrał wiele płyt, jurora licznych konkursów organowych Alessandra Bianchi’ego. W Piacenza Conservatoire ukończył klasę organów oraz kompozycji. Odbył uzupełniające mistrzowskie studia pod kierunkiem Nicholas Danby i Arturo Sacchetti.
Jest organistą bazyliki św. Pawła w Cantu i dyrektorem stowarzyszenia Amici dell’Organo di Cantu’ oraz organistą w anglikańskim kościele Scuola Corale della Cattedrale w Lugano.
Alessandro Bianchi koncertował w większości krajów Europy, a także USA, Argentynie, Urugwaju, Hong Kongu, Meksyku, Australii. Jako profesor gry organowej prowadzi mistrzowskie klasy we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Meksyku i USA. Włoski wirtuoz przybywa do nas z różnorodnym repertuarem, w którym obok dzieł Johanna Sebastiana Bacha, Claude’a Debussy’ego, Maxa Regera i George’a Gershwina usłyszymy utwory kompozytorów często nam nieznanych.
Mons Leidvin Tackle (*1942) to norweski organista, pianista i kompozytor, który koncertuje jako solista i akompaniator w Skandynawii, Europie i Stanach Zjednoczonych. John Bull (1562 lub 1563 – 1628), angielski kompozytor i organista, wirtuoz wirginału odebrał edukację muzyczną u Williama Blithemana. Po ukończeniu nauki w 1582 roku pracował początkowo jako organista katedry w Hereford, by w 1585 roku powrócić do Chapel Royal jako jej członek]. Po śmierci Blithemana w 1591 roku został organistą Chapel Royal. Uzyskał stopień bakałarza (1586) i doktora (1592) na Uniwersytecie Oksfordzkim. W latach 1596-1607 piastował posadę profesora w nowo utworzonym Gresham College. W 1613 roku został oskarżony o cudzołóstwo, na skutek czego musiał uciekać z Anglii. Początkowo przebywał w Brukseli na dworze arcyksięcia Albrechta, będąc organistą jego nadwornej kapeli. W 1617 roku osiadł na stałe w Antwerpii, gdzie do końca życia był organistą tamtejszej katedry. Pisał utwory na instrumenty klawiszowe, z których do czasów współczesnych zachowało się około 150 kompozycji. Część z nich umieszczona została w opublikowanym w 1611 roku zbiorze Parthenia. Tworzył głównie utwory na wirginał: tańce, wariacje, preludia i fantazje, ale także świeckie i religijne utwory wokalne i utwory na wiole. Kompozycje Bulla charakteryzują się szybkimi pasażami, pochodami w równoległych tercjach i łamanymi akordami.
Iana McDonalda (*1946) brytyjskiego muzyka, kompozytora, producenta muzycznego oraz multiinstrumentalistę kojarzymy najbardziej z występów w supergrupie King Crimson, w której śpiewał i grał na flecie, saksofonie oraz instrumentach klawiszowych. W 1970 po odejściu z King Crimson otworzył wraz z kolegą z Michaelem Gilesem duet McDonald and Giles. Obecnie występuje samodzielnie, współtworzy również wraz z innymi byłymi członkami King Crimson grupę 21st Century Schizoid Band.
Hans Uwe Hielscher (* 1945) to niemiecki organista i kompozytor. Studiował muzykę kościelną w Hochschule für Musik w Detmold. Ukończył studia w Paryżu i Rouen. Był organistą kościoła protestanckiego wyspie na Juist oraz kościołów w Bielefeld i Wiesbaden. Inicjator wielu cyklicznych koncertów organowych, od 1979 roku regularnie gra Sylwestrowe Koncerty Organowe. Od 1986 roku regularnie uczy jako visiting professor na Uniwersytecie w Redlands w Kalifornii. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, 43 razy w USA i po kilka w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Południowej Afryce i na Dalekim Wschodzie. Dla radia i telewizji oraz wytwórni płytowych. Jego kompozycje organowe publikują wydawcy niemieccy i amerykańscy. Jest kawalerem Orderu Sztuki i Literatury (1985); uhonorowany też został Serebrnym Medalem Miasta Wiesbaden.

6 grudnia 2015, niedziela godz. 17.00 T / O
III Katowickie Dni Henryka Mikołaja Góreckiego – Filharmoniczne wieczory organowe
Alessandro Bianchi (Włochy) – organy
Władysław Szymański