MUZYCZNA OPRAWA MSZY ZA OJCZYZNĘ

W Święto Konstytucji 3. Maja Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jarosława Wolanina i organista Adam Eibin wezmą w środę 3. maja udział we mszy za Ojczyznę, odprawionej w katowickiej archikatedrze p.w. Chrystusa Króla.
Muzyczną oprawę mszy otworzy Bogurodzica, najstarsza utrwalona polska pieśń religijna i najstarszy zachowany polski tekst poetycki na podstawie Chorału Gregoriańskiego, która pełniła (według współczesnych pojęć) rolę hymny państwowego. Wykonane zostaną dwie pieśni patrona Filharmonii Śląskiej, Henryka Mikołaja Góreckiego – Witaj Jutrzenko ze zbioru Pieśni kościelnych na chór a cappella z 1984 roku, opublikowanych już po śmierci kompozytora, w roku 2013, oraz Ciebie na wieki wychwalać będziemy z powstałego w 1985 roku cyklu Pieśni Maryjnych. Z dorobku innego wielkiego katowickiego kompozytora, Wojciecha Kilara wybrano do muzycznej oprawy uroczystej mszy Hymn paschalny na chór mieszany, powstały na zamówienie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego dla uczczenia jubileuszu 10-lecia istnienia tej uczelni, zaś z dorobku sławnego organisty i kompozytora, improwizatora, muzykologa i pedagoga, Mariana Sawy – fragmenty jego Missa Claromontana. Będzie też jedno prawykonanie. Po premierze sprzed miesiąca innego utworu Przemysława Kadłubka, jeszcze studenta katowickiej Akademii Muzycznej, filharmoniczni śpiewacy pod batutą Jarosława Wolanina jego kolejny utwór – Tota pulchra es Maria.

3 maja 2017, środa godz. 10.30

Archikatedra p.w. Chrystusa Króla, Katowice
Muzyczna oprawa mszy świętej za ojczyznę
Chór Filharmonii Śląskiej