MOJE ORGANY SĄ MOJĄ ORKIESTRĄ

Takim cytatem z Cesara Francka anonsuje swój recital w serii Filharmonicznych wieczorów organowych zaproszony przez Władysława Szymańskiego, belgijski wirtuoz Jan Vermeire. Organowo będzie się działo w Filharmonii Śląskiej w niedzielę 26 kwietnia. Początek recitalu o godz. 17. Polecamy.
Jan Vermeire otrzymał wykształcenie muzyczne w zakresie muzyki dawnej i gry organowej u Roberta Deleersnydera w Akademii Muzycznej w belgijskim Veurne. Studia kontynuował w Royal Conservatoire w Brukseli pod kierunkiem prof. Huberta Schoonbroodta. Studiował także dyrygenturę chóralną w Royal Conservatoire Gandawie pod kierunkiem prof. Floriana Heyericka.
Jest organistą kościoła Matki Bożej (tzw. Katedra Światła) w Koksijde oraz dyrektorem artystycznym kilku festiwali organowych w Belgii i Francji. Prowadzi żywą działalność koncertową. W roku bieżącym poza Belgią koncertuje także w: Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Artysta nagrał kilka płyt na zabytkowych organach Flandrii, m.in. w 2009 roku zrealizował CD na słynnych organach Jacobusa Van Eynde (1716 r.) w Ver-Assebroek. Nagrał także serię audycji radiowych dla radia holenderskiego.
W katowickim recitalu pod wymownym hasłem Moje organy są moją orkiestrą zaprezentuje całą paletę możliwości i kunszt interpretacyjny w bardzo zróżnicowanym repertuarze, od dzieł pisanych na organy przez wielkich, jak Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Händel, Wolfgang Amadeusz Mozart i César Franck, przez organowe transkrypcje arcydzieł Fryderyka Chopina i Edwarda Elgara po toccatę Paula Ayresa opartą na temacie jednej z piosenek Beatlesów. Będzie się działo!

26 kwietnia 2015, niedziela godz. 17.00 T, O
Filharmoniczne wieczory organowe: Moje organy są moją orkiestrą (Cesar Franck)
Jan Vermeire – organy (Belgia)
Władysław Szymański – słowo