F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MOJE ORGANY SĄ MOJĄ ORKIESTRĄ

Takim cytatem z Cesara Francka anonsuje swój recital w serii Filharmonicznych wieczorów organowych zaproszony przez Władysława Szymańskiego, belgijski wirtuoz Jan Vermeire. Organowo będzie się działo w Filharmonii Śląskiej w niedzielę 26 kwietnia. Początek recitalu o godz. 17. Polecamy.
Jan Vermeire otrzymał wykształcenie muzyczne w zakresie muzyki dawnej i gry organowej u Roberta Deleersnydera w Akademii Muzycznej w belgijskim Veurne. Studia kontynuował w Royal Conservatoire w Brukseli pod kierunkiem prof. Huberta Schoonbroodta. Studiował także dyrygenturę chóralną w Royal Conservatoire Gandawie pod kierunkiem prof. Floriana Heyericka.
Jest organistą kościoła Matki Bożej (tzw. Katedra Światła) w Koksijde oraz dyrektorem artystycznym kilku festiwali organowych w Belgii i Francji. Prowadzi żywą działalność koncertową. W roku bieżącym poza Belgią koncertuje także w: Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
Artysta nagrał kilka płyt na zabytkowych organach Flandrii, m.in. w 2009 roku zrealizował CD na słynnych organach Jacobusa Van Eynde (1716 r.) w Ver-Assebroek. Nagrał także serię audycji radiowych dla radia holenderskiego.
W katowickim recitalu pod wymownym hasłem Moje organy są moją orkiestrą zaprezentuje całą paletę możliwości i kunszt interpretacyjny w bardzo zróżnicowanym repertuarze, od dzieł pisanych na organy przez wielkich, jak Jan Sebastian Bach, Jerzy Fryderyk Händel, Wolfgang Amadeusz Mozart i César Franck, przez organowe transkrypcje arcydzieł Fryderyka Chopina i Edwarda Elgara po toccatę Paula Ayresa opartą na temacie jednej z piosenek Beatlesów. Będzie się działo!

26 kwietnia 2015, niedziela godz. 17.00 T, O
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Filharmoniczne wieczory organowe: Moje organy są moją orkiestrą (Cesar Franck)
Jan Vermeire – organy (Belgia)
Władysław Szymański – słowo
Program:
Johann Sebastian Bach – Koncert organowy G-dur wg Johanna Ernsta von Sachsen-Weimar BWV 592. Części: Allegro – Grave – Presto
George Friedrich Händel – Koncert organowy F-dur Kukułka i słowik. Częśći: Largo – Allegro – Larghetto – Allegro
Wolfgang Amadeus Mozart – Adagio i Allegro f-moll KV 594
Johann Sebastian Bach – Toccata i fuga d-mol BWV 565
przerwa
César Franck – III Chorał a-moll
Fryderyk Chopin – Preludium Des-dur op. 28 nr 15
Edward Elgar – Salut d’Amour op.12
Edward Elgar – Nimrod z cyklu Enigma Variations op. 36
Paul Ayres – Toccata na temat All you need is love z piosenki Paula McCartneya i Johna Lennona

 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: