MISTRZ KULKA PROPONUJE KAROLA LIPIŃSKIEGO

Współpraca niestrudzonych propagatorów muzyki polskiej, wiolonczelisty Andrzeja Wróbla i skrzypka Andrzeja Gębskiego z jednym z najwybitniejszych skrzypków polskich Konstantym Andrzejem Kulką doprowadziła do zawiązania tria wykonującego dzieła skrzypcowe i kameralne Karola Lipińskiego. Na taki koncert zaprasza nasza Filharmonia konesera w sobotę, 28 lutego.

Karol Lipiński (1790-1861) był jednym z najwybitniejszych wirtuozów skrzypiec pierwszej połowy XIX w., stawianym równo z Niccolo Paganinim, z którym się przyjaźnił. Wspólnie nawet wystąpili w Piacenzie wiosną 1818, gdzie zgodnie uznano, że są sobie równymi. Koncertowali też w Warszawie wiosną 1829, podczas uroczystości koronacyjnych Mikołaja I; tu rozgorzał słynny prasowy spór o to któremu przyznać palmę pierwszeństwa. Sam Niccolo Paganini zapytany o to, kto jest pierwszym skrzypkiem świata, odpowiedział: Pierwszego nie znam, ale drugim jest Karol Lipiński. Polak był także dyrygentem i kompozytorem, w twórczości którego dominują utwory instrumentalne, z wiodącą rolą skrzypiec. Pisał je z myślą o własnym wykonaniu, najczęściej więc stawiają one przed wykonawcami bardzo wysokie wymagania techniczne. Cieszyły się sporą popularnością, publikowano je także w Niemczech, Austrii, Francji, Anglii i innych krajach. Trójka znakomitych artystów swoim koncertem chce przekonać melomanów do piękna kameralnego brzmienia dzieł słynnego wirtuoza.
Trio dało prawie 100 koncertów monograficznych z jego muzyką a ukoronowaniem tej działalności stało się w 2012 r. wydanie przez ACCORD (ACD 181-2) albumu Lipiński. Kulka (6 CD)! z 23 dziełami Karola Lipińskiego, oryginalnymi, a także opracowanymi przez Andrzeja Wróbla z akompaniamentem skrzypiec i wiolonczeli, w których pominięto instrumenty dęte, zachowując układ w instrumentach smyczkowych oraz w których akompaniament został opracowany na kwintet smyczkowy.

28 lutego 2015, sobota godz. 16.00 Q
Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Filharmonia konesera
Konstanty Andrzej Kulka – skrzypce