MISTRZ JABŁOŃSKI NA OTWARCIE SEZONU!

70. sezon zaczynają chór i symfonicy z Krzysztofem Jabłońskim

Trzy pieśni do słów J. Połonskiego ze zbioru Dwunastu chórów op. 27 Siergieja Taniejewa (1856-1915) z 1909 roku rozpoczną inaugurację sezonu 2014/2015 przez Orkiestrę Symfoniczną i Chór FŚl. Dobrze zapowiadający się kompozytor uczniem Piotra Czajkowskiego został w wieku 13 lat, a już jako 22-latek był profesorem Moskiewskiego Konserwatorium, którego dyrektorem został jeszcze przed trzydziestką. Wdaje się, że wyjątkowa aktywność dydaktyczna przyćmiła jego twórczość, bogatą i kunsztowną, którą w naszych czasach udanie popularyzuje, m.in. nagraniami Deutsche Grammophon, Michaił Pletniew.
Potem w programie pojawi się koncert fortepianowy opatrzony chyba najsłynniejszym początkiem – pierwszy b-moll op. 23 Piotra Czajkowskiego (1840-1893). Dzieło nowatorsko łączące liryczną część wolną (środkowe Andantino semplice) z formą scherza i z popisową partią fortepianu w finale, wymaga od solisty niepospolitych umiejętności, gdyż braki techniki bezlitośnie odbijają się w jego brzmieniu. Cieszymy się zatem, że przyjął nasze zaproszenie do wykonania tego koncertu znakomity polski pianista, wychowanek m.in. prof. A. Jasińskiego i katowickiej Akademii Muzycznej, obecnie mieszkający w Kanadzie – Krzysztof Jabłoński. Jego wybitny talent zaowocował wieloma ważnymi nagrodami w prestiżowych międzynarodowych konkursach pianistycznych: w Mediolanie (1980, V nagroda), Warszawie (1985, III nagroda na 11. ), Palm Beach (1988, I nagroda oraz nagroda za najlepsze wykonanie utworów F. Chopina), Dublinie (1988, II nagroda), Monzie (1988, I nagroda), Tel Awiwie (1989, Złoty Medal Artura Rubinsteina), Nowym Jorku (1992, Nagroda Specjalna im. Jorge Boleta) oraz w Calgary (1992, II nagroda). Występuje na estradach Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Meksyku, Izraela, Japonii i Korei. Wśród dyrygentów, z którymi współpracował są m.in: M. Bernardi, M.J. Błaszczyk, A. Boreyko, S. Comissiona, J. Kaspszyk, J. Krenz, J. Lopez-Cobos, G. Nowak, K. Penderecki, M. Pijarowski, W. Rowicki, M. Stern, T. Strugała, Y. Tezuka, R. Zollman. Od roku 2000 jest członkiem Zarządu Międzynarodowego Towarzystwa Chopinowskiego w Wiedniu.
Koncert inaugurujący 70. sezon symfoników zamknie wykonanie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka Tytana – I Symfonii D-dur Gustava Mahlera (1860-1911). Najkrótsza z dziewięciu, które stanowią trzon twórczości kompozytora, rozpoczyna się nie mniej słynnie, niż dzieło P. Czajkowskiego – dźwiękiem A o rozpiętości siedmiu oktaw, dzięki flażoletom realizowanym na instrumentach smyczkowych w dynamice pianissimo. To miało, jak pisze David Breckbill, nadać należyty klimat części, którą kompozytor opatrzył określeniem: jak dźwięk natury. Do twórczości symfonicznej całe dzieło, nie tylko ten zaciekawiający początek, wniosło nową estetykę.

19 września 2014, piątek godz. 19 Abonamenty S, T i B
Inauguracja sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej
i Chóru Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej