MISTRZ HOLGER FALK I MŁODE TALENTY

Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach w partnerstwie ze Stowarzyszeniem “Pro Bono Musicae” w Bielsku-Białej mają przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejne wydarzenia dydaktyczne w ramach projektu “Europa u bram”.

W dniu 14.04.2015 w sali koncertowej im. Karola Stryji Filharmonii Śląskiej odbędą się:

Wykład zarządzania karierą muzyka (godz. 15:00), w ramach którego przedstawimy Państwu praktyczne metody kreowania własnej kariery artystycznej.
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną najważniejsze aspekty samorealizacji zawodowej artysty muzyka w XXI w.: „making an impression” - kwestie, o których młodzi muzycy powinni pamiętać, aby być zauważonym i wysłuchanym, „reaching out” - skierowane do wszystkich muzyków, którzy powinni myśleć o wychodzeniu ze swoją twórczością z sal koncertowych i docieranie z nią do szerszych społeczności. Powyższe aspekty kreowania własnej kariery artystycznej przedstawi wybitny specjalista - Pan Christian Thompson, dyrektor jednego z najbardziej renomowanych międzynarodowych festiwali muzycznych na świecie - Verbier Festival w Szwajcarii, w ramach którego w wysokich Alpach odbywają się nie tylko liczne, prestiżowe warsztaty i wydarzenia koncertowe, ale także projekty orkiestrowe i ogólno-artystyczne, przeznaczone dla szerszego kręgu młodych muzyków z całego świata.
Koncert dydaktyczny projektu (godz. 17:00)
, w ramach którego zaprezentują się uczniowie i uczennice śląskich szkół muzycznych II st., praktykanci projektu "Europa u bram":
Mateusz Duda (fortepian) - uczeń ZSM w Częstochowie
Artur Garbas (baryton) - uczeń PSM w Gliwicach
Alicja Giecewicz (fortepian) - uczennica ZSM w Sosnowcu
Oliwia Meiser (wiolonczela) - uczennica PSM w Bytomiu
Natalia Mielnik (flet) - uczennica ZSM w Bielsku-Białej
Ada Orlikowska (flet) - uczennica ZSM w Katowicach
Katarzyna Poździał (sopran) - uczennica ZSM w Gliwicach
Mateusz Rot (klarnet) - uczeń ZSM w Częstochowie
Marek Stolarczyk (puzon) - uczeń ZSM w Bielsku-Białej

a towarzyszyć im będzie obchodząca w tym roku 70-lecie pracy artystycznej Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej pod kierownictwem prof. Mirosława Jacka Błaszczyka.

Do udziału w koncercie zaprosiliśmy również czołowego niemieckiego śpiewaka - Holgera Falka, uznanego interpretatora dzieł muzyki operowej (m.in. w Theatre de la Monnaie Brussels, Theatre Champs Elysées Paris, Teatro Real Madrid, Bavarian State Opera Munich, Theater an der Wien, Oper Frankfurt, Boston Early Music Festival, czy Operze Narodowej w Warszawie) i pieśni (m.in. w Phiharmonia Cologne, Gewandhaus Leipzig, Konzerthaus Berlin, Franz Liszt Academy Budapest, Operá de Rouen, Schleswig Holstein Music Festival, Dresdner Musikfestspiele, Berliner Festspiele, Steirischer Herbst Graz, czy Rheingau-Musikfestival).

Z uwagi na fakt, iż bieżący koncert jest ostatnim w serii koncertów dydaktycznych projektu „Europa u bram”, uprzejmie prosimy o jak najszybsze rozpropagowanie informacji o wydarzeniu pośród młodzieży szkolnej i nauczycieli.

Udział wszystkich zainteresowanych jest całkowicie bezpłatny dzięki współfinansowaniu projektu ze środków Unii Europejskiej.
W przerwie pomiędzy wydarzeniami serwowany będzie poczęstunek dla uczestników projektu, w kawiarni na ostatnim piętrze budynku.
Pierwszeństwo w rezerwacji miejsc przysługuje uczestnikom projektu - uczennicom i uczniom szkół muzycznych II st. działających na terenie województwa śląskiego.

Uprzejmie informujemy, że z dniem 09.04.2015 z uwagi na duże zainteresowanie koncertem wstrzymaliśmy rezerwację miejsc dla słuchaczy spoza szkół muzycznych województwa śląskiego. Więcej informacji u jednej spośród niżej wymienionych osób:
Aleksandra Rurańska e-mail: a.ruranska@europaubram.pl tel. 609 900 746609 900 746
Filip Styczeń e-mail: f.styczen@europaubram.pl tel. 609 900 748609 900 748
Katarzyna Florek e-mail: k.florek@europaubram.pl tel. 726 150 026726 150 026
Adrian Wieczorek e-mail: a.wieczorek@europaubram.pl tel. 665 406 391665 406 391
W przypadku wszelkiego rodzaju pytań, personel projektu służy Państwu niezbędnymi informacjami.

Informujemy również, że w dniu 12.04.2015 r. w sali kameralnej Filharmonii Śląskiej odbędą się przesłuchania do programu Music Camp Orchestra - Verbier Festival (godz. 15:00), w ramach których każdy zainteresowany w wieku 15 - 17 lat, posiadający umiejętności grania na: skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie, flecie, oboju, klarnecie, fagocie, waltorni, trąbce, puzonie, lub perkusji może zaprezentować fragmenty utworów, których lista zostaje załączona do niniejszego pisma, przed dyrektorem Verbier Festival, Panem Christianem Thompsonem.
Verbier Festival Music Camp jest uruchomionym w 2013 r. autorskim programem warsztatów orkiestrowych dla muzyków w wieku 15 do 17 lat organizowanym w sercu Alp Szwajcarskich, prowadzonym przez wybitnego brytyjskiego dyrygenta, Daniela Hardinga. Członkowie tej formowanej corocznie orkiestry młodzieżowej mają możliwość przygotowywania i scenicznego wykonywania dzieł muzycznych wraz z wieloma utalentowanymi muzykami z całego świata w bajecznej atmosferze Verbier Festival. Doświadczenie udziału w Festiwalu, znanego na całym świecie z najwyższej jakości inicjatyw edukacyjnych, dostarcza zaproszonym muzykom nowych inspiracji zarówno poprzez edukację na wybitnym poziomie, jak i pozytywnie pojmowane współzawodnictwo i zabawę. Poza warsztatami orkiestrowymi, członkowie programu otrzymują możliwość udziału w wielu wydarzeniach koncertowych, rozrywkowych i sportowych w zachwycającym, alpejskim otoczeniu.
Przygotowując się do przesłuchań, należy również odpowiedzieć na dwa pytania: “What is your expectation in participating in the Verbier Festival Music Camp?”, oraz “Describe the importance of music in your life.”
Szczegółowe informacje o programie, w tym informacje o kosztach i możliwościach otrzymania stypendium dostępne są na: http://verbierfestival.com/musiccamp/.
Serdecznie zapraszamy!