MISTRZ BATUTY PAUL MCCREESH

Jeden z najwybitniejszych dyrygentów naszych czasów, Brytyjczyk Paul McCreesh stanie na dyrygenckim podium Filharmonii Śląskiej w piątek 18 marca z połączonymi zespołami Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej i Śląskiej Orkiestry Kameralnej przedstawi nam muzykę Wolfganga Amadeusa Mozarta i Edwarda Elgara. Tego nie powinno się przegapić.
Paul McCreesh jest założycielem i dyrektorem artystycznym formacji Gabrieli Consort & Players, którą założył w 1982 roku, sporo z nią koncertował i dokonał wielu wysoko cenionych i nagradzanych nagrań. W 2013 roku został głównym dyrygentem i artystycznym doradcą Gulbenkian Orchestra (Lizbona), prezentującej szeroką gamę muzyki z okresu klasycznego aż do XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem repertuaru symfonicznego, oratorium i opery w ścisłej współpracy ze światowej sławy Gulbenkian Choir.
Artysta jest dobrze znany z energii i pasji, jakie przynosi jego muzykowanie z najlepszymi zespołami świata, jak m.in. ostatnio lipskiego Gewandhausu, berlińskiego Konzerthausu, Bergen Philharmonic, Hong Kong Philharmonic czy Sydney Symphony. Najważniejszym w minionym sezonie był debiut w Japonii, gdzie poprowadził Metropolitan Symphony Orchestra w Tokio, oraz powrót do Verbier Festival Orchestra i St Paul Chamber Orchestra, z którymi regularnie współpracuje.
Paul McCreesh cieszy się sporą reputacją w świecie opery; prowadził spektakle w Teatro Real w Madrycie, Royal Danish Opera, Vlaamse Opera oraz na Festiwalu Verbier. W minionym sezonie poprowadził Le pré aux clercs F. Hérolda w paryskiej Opera Comique, a do Vlaamse Opera powrócił dla nową produkcją Wesela Figara W.A. Mozarta.
W 2011 roku Paulk McCreesh założył własną wytwórnię płytową, Winged Lion, we współpracy z Gabrieli Consort & Players, Signum Classics oraz Festiwalem Wratislavia Cantans, którego funkcję dyrektora artystycznego pełnił w latach 2006-2012. Do tej pory dokonali sześciu nagrań, z których trzy otrzymały prestiżowe nagrody: War Requiem B. Brittena (BBC Music Magazine Award 2014), Eliasza F. Mendelssohna (Diapason d'Or Award 2013), monumentalną Grande messe des morts H. Berlioza (BBC Award 2012), dwóch uznanych chóralnych albumów z muzyką renesansu i współczesną oraz przerobioną wersją wcześniejszej płyty Gabrieli Consort Nowy Venetian Coronation 1595 (Gramophone Award 2013). Winged Lion katalog nagrań buduje z Deutsche Grammophon, czego przykładem może być opromienione Gramophone Award Stworzenie świata J. Haydna.
Artystę szczególnie pasjonuje praca z młodymi muzykami i chórami. Ceniona jest jego aktywność w budowaniu nowych inicjatyw edukacyjnych.
Występ tego znakomitego artysty z filharmonikami śląskimi gorąco polecamy!

18 marca 2016, piątek godz. 19.00 T / S / B
Mistrz batuty Paul McCreesh
Śląska Orkiestra Kameralna
Paul McCreesh – dyrygent