F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MIKOŁAJ GÓRECKI I GIGANT GITARY


 
Laureat ponad 20 międzynarodowych konkursów gitarowych, Daniel Egielman wystąpi na estradzie Filharmonii Śląskiej w piątek 2 marca. Temu koncertowi Śląskiej Orkiestry Kameralnej i filharmonicznego Chóru pod batutą Roberta Kabary patronuje Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach TUTTI.pl, promującego wykonawstwo muzyki polskiej. My – promujemy interesującą twórczość Mikołaja Góreckiego, a której niektórzy z naszych melomanów mawiają: – W muzyce współczesnej wreszcie coś do posłuchania… Muzyka Mikołaja Góreckiego stworzy ramy całego koncertu.
Otworzy go Arioso e furioso gitarowy koncert, po raz pierwszy wykonany na 15. Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym Śląska Jesień Gitarowa w Tychach w 2014 r. To na tym konkursie po raz pierwszy drugą i nagrodę publiczności zdobył Daniel Egielman, wykonawca partii solowej w dzisiejszym koncercie. Tego samego 2014 roku na Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej po raz pierwszy Chór FŚl wykonał pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka Glorię na chór mieszany i orkiestrę smyczkową, skomponowaną przez Mikołaja Góreckiego w 2000 r. I ten utwór w interpretacji jego pierwszych wykonawców, ale pod batutą Roberta Kabary zamknie piątkowy koncert, w którym usłyszymy jeszcze Suitę Św. Pawła Gustava Holsta, skomponowaną dla szkolnej orkiestrą tuż przed podjęciem pracy nad najsłynniejszym dziełem brytyjskiego kompozytora  – Planetami.
Pomiędzy takimi ramami – czas na gitarową wirtuozerię Daniela Egielmana, triumfatora gitarowych konkursów w San Remo, Brukseli, austriackim Rust, Jeleniej Górze, Żorach, Olsztynie i Weimarze, zdobywcy II nagród (i często – nagród publiczności) w Tychach (dwukrotnie), Nürtingen (Niemcy), włoskiej Alessandrii, hiszpańskie Villi de Petrer, niemieckim Velbert i Wiedniu. Od ubiegłego roku jest reprezentantem i ambasadoremm chińskiej marki gitar Gomera, produkowanych przez manufakturę lutniczą Neuschwann Music Instruments; reprezentuje też francuskiego producenta strun Savarez. Poza koncertem Mikołaja Góreckiego gdańszczanin Daniel Egielman, obecnie studiujący u Marca Tamayo w Salzburgu, zagra w Katowicach: Preludium i Fugę BWV997 J.S. Bacha, Ständchen Franza Schuberta, dwa z Caprichos de Goya Maria Castelnuovo-Tedesco i jeden z walców z opusu 8 Augustina Barriosa.
Gorąco polecamy.
 

Koncert pod patronatem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w ramach przedsięwzięcia TUTTI.pl promującego wykonawstwo muzyki polskiej

            

 

 

2 marca 2018, piątek godz. 19.00     [T]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Wieczór mistrzów z wirtuozem gitary
Śląska Orkiestra Kameralna
Chór Filharmonii Śląskiej
Robert Kabara – dyrygent
Daniel Egielman, laureat XVI Śląskiej Jesieni Gitarowej – gitara
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Mikołaj Górecki – Arioso e furioso
Johann Sebastian Bach – Preludium i Fuga BWV997
Franz Schubert – Ständchen
Mario Castelnuovo-Tedesco – Caprichos de Goya: nr 20 Obsequio á el maestro i nr 18 El sueño de la razón produce monstruos
Augustin Barrios – Vals op. 8 nr 4
Gustav Holst – Suita św. Pawła
Mikołaj Górecki – Gloria 

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: