F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MASSIMILIANO CALDI
I STABAT MATER

 Antonína Dvořáka

Lubiany na Śląsku włoski dyrygent Massimiliano Caldi – triumfator katowickiego konkursu dyrygentów (1999), a w latach 2006-10 szef Śląskiej Orkiestry Kameralnej – w piątek 20 lutego poprowadzi śląskich symfoników i chórzystów w oratoryjnym koncercie, którego program wypełni Stabat Mater Antonína Dvořáka. Solistami będę znakomici wokaliści swego pokolenia: Swietłana Kaliniczenko, Agnieszka Makówka, Adam Zdunikowski i Martin Gurbal.
Najbardziej poruszający tekst wielkopostny Antonín Dvořák wziął na kompozytorski warsztat w połowie swej twórczej drogi, tworząc w latach 1876-77 monumentalną, wzniosłą kantatę.
Trzynastowieczna sekwencja Stabat Mater dolorosa – Stała matka bolejąca Jacopone’a da Todi w dwudziestu trzywersowych zwrotkach rozważa cierpienia Matki Bożej pod krzyżem. Wyraża więź z jej bólem oraz nadzieję zbawienia duszy po śmierci. Od początku tekst inspirował kompozytorów, podejmujących go w różnorodnych ujęciach i obsadach wykonawczych. Stabat Mater podejmowali w swej twórczości najznakomitsi kompozytorzy, od Josquina des Pres i Giovanniego Palestriny, przez Givanniego Pergolesiego, Antonia Vivaldiego, Gioacchina Rossiniego czy Antonína Dvořáka, po Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta. Posłuchajmy, jak muzyczną ekspresję od lamentu przez kontemplację po ukojenie budował czeski romantyk.

 


20 lutego 2015, piątek godz. 19.00 T, S
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Massimiliano Caldi i Stabat Mater Antonína Dvořáka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Massimiliano Caldi – dyrygent
Swietłana Kaliniczenko – sopran
Agnieszka Makówka – mezzosopran
Adam Zdunikowski – tenor
Martin Gurbal – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Antonín Dvořák – Stabat Mater op. 58

 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: