F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

MAREK PIJAROWSKI I WOJCIECH ŚWITAŁA W MISTRZOWSKICH INTERPRETACJACH 
Marek Pijarowski i Wojciech Świtaław piątek 23 marca w Filharmonii Śląskiej. To jeden z koncertów towarzyszących ubiegłorocznemu, jubileuszowemu Międzynarodowemu Konkursowi Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Maestro Marek Pijarowski był jego jurorem. Katowiczanin Wojciech Świtała to zaś jeden z najlepszych wychowanków prof. Józefa Stompla, laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w Paryżu (im. Marguerite Long i Jacquesa Thibaud) i Montrealu, najlepszy polski uczestnik XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, opromieniony m.in. nagrodą za najlepsze wykonanie poloneza. Przed nami zatem – koncert z mistrzowskimi interpretacjami muzyki Ludwiga van Beethovena i Roberta Schumanna.
Jedyna opera w dorobku Ludwiga van Beethovena uważana jest za dzieło nowatorskie, w którym poprzez narastającą i uduchowiona muzykę kompozytor przekroczył wszelkie konwencje operowe i stworzył arcydzieło nowego, osobnego gatunku. Uwertura „Fidelia” otworzy koncert, w którym następnie wykonany zostanie Koncert fortepianowy a-moll op. 54 Roberta Schumanna. Dzieło, w którym „znacznie więcej poezji, niż prozy” stawia wykonawcom niezwykłe wyzwanie, które ma o wiele więcej wspólnego z wirtuozerią samej muzykalności wykonawcy, niż z wirtuozerią techniczną. Nie jest łatwo grać ten koncert, którego orkiestracja jest tak delikatna, jak w wypadku muzyki kameralnej. Pianista i pojedynczy członkowie orkiestry winni się weń angażować, niczym w głęboką, czasem wesoła i figlarna, często namiętną i porywczą rozmowę.
Na finał – „Eroica” – pierwsze z naprawdę epokowych dzieł orkiestrowych  Ludwiga van Beethovena, uważane za sygnał zrywający ze snu muzykę XIX stulecia. Trzecia symfonia pierwotnie nosiła tytuł „Bonaparte”, na cześć wielkiego Francuza, który na początku XIX stulecia zawładnął wyobraźnią wielu Europejczyków. Beethoven zmienił tytułową dedykację, gdy Napoleon przybrał tytuł cesarza – trzecia stała się „symfonia heroiczną pamięci wielkiego człowieka”. Ten programowy tytuł niczego bynajmniej muzycznie nie obrazuje, ma jedynie wywołać wrażenie bohaterstwa. „Eroicą” Beethoven w muzyce wkracza na „nowa drogę”. Teraz to już nie będą igraszki z tonami, mniej lub bardziej kunsztowne zestawienia dźwięków, lecz muzyka domagająca się zgłębienia poetyckiej idei, która nią rządzi.  

Koncert europejskiego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe ONE® is more

    

 

 

23 marca 2018, piątek godz. 19.00    [T]  [S]  [B]
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Mistrzowskie interpretacje: Marek Pijarowski i Wojciech Świtała
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Śląska Orkiestra Kameralna
Marek Pijarowski – dyrygent
Wojciech Świtała – fortepian
Program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura do opery Fidelio op. 72
Robert Schumann – Koncert fortepianowy a-moll op. 54
Ludwig van Beethoven – III Symfonia Es-dur op. 55 Eroica 
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: