MAMY NOMINACJĘ DO FRYDERYKA

Płyta Grzegorza Turnaua nagrana m.in. ze Śląską Orkiestrą Kameralną nominowana do nagrody muzycznej Fryderyk 2015 w kategorii Album Roku Pop.

Fryderyk to nagroda przyznawana od 1995 roku, zaś od 1999 roku przez Akademię Fonograficzną  powołaną przez Związek Producentów Audio-Video, w  skład której  wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Cieszymy się, że wydana z końcem ubiegłego roku płyta została wytypowana do tej nagrody.

Album „ 7 widoków w drodze do Krakowa” bo o tej płycie mowa to cykl piosenek i tematów instrumentalnych inspirowany freskami z połowy XIX wieku odkrytymi w Pałacu Mieroszewskich w Krakowie, przedstawiającymi okolice Krakowa z ich ważnymi siedzibami takimi jak Teczyn, Tyniec czy Ojców. Idylliczna praca Józefa Peszki nawiązująca do dekoracyjnego malarstwa włoskiego, znajduje kontrapunkt w tekstach Bronisława Maja i innych poetów, podkreślających ulotność i kruchość ludzkich spraw i jednocześnie afirmujących nieuchronność przemijania.
Muzyka Grzegorza Turnaua dedykowana w szczególności wirtuozowi oboju Mariuszowi Pędziałkowi , pozwala odnaleźć równowagę między liryką i satyrą, sacrum i profanum .

Nietypowy dla dotychczasowych wydawnictw Grzegorza Turnaua jest również skład instrumentalny wykorzystany na płycie. Wybitnym instrumentalistom towarzyszy kameralna orkiestra smyczkowa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że w wielu utworach gościnnie śpiewa Dorota Miśkiewicz, tworząc niezwykły duet z Turnauem. Należy również podkreślić, że wszyscy muzycy wraz z orkiestrą nagrywali w studio równocześnie, co daje płycie dodatkowy, rzadko dzisiaj spotykany walor muzyki granej „na żywo”.

Grzegorz Turnau – śpiew, fortepian
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Mariusz Pędziałek – obój
Robert Kubiszyn – bas
Cezary Konrad – perkusja
Śląska Orkiestra Kameralna

Ogłoszenie wyników głosowania Akademii Fonograficznej jeszcze w marcu. Trzymamy kciuki!!!