LORIN MAAZEL NIE ŻYJE

13 lipca 2014 roku na skutek powikłań po zapaleniu płuc zmarł Lorin Maazel, jeden z najwybitniejszych dyrygentów naszego czasu. Nieco wcześniej z uwagi na stan zdrowia zrezygnował z funkcji dyrektora muzycznego jednej z najlepszych orkiestr na świecie – zespołu Filharmonii w Monachium.
Amerykanin urodzony w Paryżu 6 marca 1930 roku, był dyrygentem światowej sławy. Już jako kilkunastolatek poprowadził większość głównych orkiestr amerykańskich, w tym na zaproszenie samego Artura Toscaniniego – NBC Symphony Orchestra. Stawał na dyrygenckim podium ponad 150 orkiestr całego świata (w tym i warszawskiej Filharmonii Narodowej), prowadząc ponad 5 tysięcy koncertów i spektakli operowych. Wielu kompozytorów powierzało mu prawykonania swoich utworów, m.in. w 1989 roku Krzysztof Penderecki swego Adagia. Lorin Maazel dokonał ponad 300 nagrań, w tym cykli symfonicznych dzieł orkiestrowych Ludwiga van Beethovena, Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy'ego, Gustava Mahlera, Franza Schuberta, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Rachmaninowa i Richarda Straussa, zdobywając aż dziesięciokrotne Grand Prix du Disques.
Był dyrektorem artystycznym Deutsche Oper Berlin i dyrektorem generalnym Opery Wiedeńskiej, dyrektorem muzycznym Radio Symphony of Berlin, Orkiestry Symfonicznej Radia Bawarskiego, Pittsburgh Symphony, Cleveland Orchestra, Filharmonii w Monachium i New York Philharmonic. Z tym ostatnim zespołem w 2008 roku złożył bezprecedensową wizytę w Korei Północnej. W 2009 roku na swej farmie stworzył Castleton Festival, promujący młodych muzyków. Otwierając tegoroczny, 28 czerwca Maestro Lorin Maazel pracę z młodymi określił jako większą, niż praca z miłości – pracą z wielką radością.
Maestro był także koncertującym skrzypkiem i kompozytorem, którego katalog dzieł poszerzał się zwłaszcza w ostatnich 15 latach. Jego pierwsza opera na bazie literackiego arcydzieła George’a Orwella, miała światową premierę w Royal Opera House (1984), a potem wystawiona została w Covent Garden i mediolańskiej La Scali.
Jeszcze w zeszłym roku poprowadził 111 koncertów, od Monachium i Warszawy (festiwal na 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego) do Omanu.
Pozostają już tylko nagrania i nasza żywa pamięć o wielkim artyście.