Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego
12 listopada – 6 grudnia 2013

Katowickie Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego odbywają się pomiędzy datami  śmierci  (12 listopada) i urodzin (6 grudnia) naszego Patrona. W koncertach wystąpią wszystkie trzy filharmoniczne zespoły, a w grudniowej Młodej Filharmonii na estradzie pojawią się także wnuki kompozytora, młodzi skrzypkowie Emilia i Jan – który zadebiutuje w roli dyrygenta – Stańczykowie. Obmyślony przez Mirosława Jacka Błaszczyka program konfrontuje twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego z dorobkiem innych wielkich twórców muzyki, tych których cenił, a także jego uczniów.  Koncertowi 15 listopada towarzyszyć będzie śląska promocja najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA – zbioru kilkudziesięciu rozmów o naszym Patronie, które przeprowadziła Beata Bolesławska- Lewandowska i zebrała w tomie Górecki. Portret w pamięci. W kalendarzu Dni warto również znaleźć czas na obejrzenie jednej z trzech projekcji znakomitego filmu Violetty Rotter-Kozery „Please Find – Henryk Mikołaj Górecki".
Od dwóch lat Filharmonia Śląska nosi imię Henryka M. Góreckiego. W 1. rocznicę śmierci daliśmy trzy koncerty, w tym  prawykonanie „Nokturnu” na orkiestrę Mikołaja Góreckiego, dedykowanego Ojcu. W 2. rocznicę  wydaliśmy płytę „Górecki. Mikołaj. Henryk Mikołaj”, z ich utworami. Dni podejmujemy w  Roku Góreckiego proklamowanym przez sejmik województwa.
Filharmonia Śląska w Katowicach od początku swojego istnienia jest żarliwym propagatorem muzyki współczesnej, szczególnie kompozytorów śląskich, tym większy ma honor upowszechniać twórczość swojego Patrona. Prezentacje dzieł współczesnych  i dzieł wielkich klasyków  w wykonaniu najlepszych i uznanych artystów, to cel sposób na upowszechnienie muzyki naszych czasów.
Nowa inicjatywa dobrze  wpisuje się w miejskie strategie „Katowice – miasto wielkich wydarzeń” , „Miasto muzyki”  czy „Katowice – dla odmiany”. Mamy nadzieję, że stanie się nową jakością  artystyczną  obok  Międzynarodowych Konkursów  Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. Projekt wpisuje się także w strategię województwa śląskiego oraz  w niedawno podpisaną  „Strategię dla rozwoju Polski południowej w obszarze Województw Małopolskiego i Śląskiego do roku 2020”.
Fenomen twórczości  H.M. Góreckiego, zabłysł na świecie  III Symfonią Pieśni żałosnych. Jego bogata twórczość warta jest upowszechnienia. Jest wiele utworów, które są bardzo rzadko lub wcale nie wykonywane, stąd i pierwsza na Śląsku prezentacja wydanego dopiero w tym roku cyklu Z pieśni kościelnych w pierwszym  koncercie Katowickich Dni Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego.