KONCERT WALENTYNKOWY Z VIVALDIM, KULKĄ i MŁODYMI

Świętująca w tym roku 35. urodziny Śląska Orkiestra Kameralna zainicjowała kilka jubileuszowych pomysłów. Na własnej estradzie realizuje cykl koncertów Polifonica, odwiedza z muzyką tych, którzy sami do Filharmonii przybyć nie mogą. Wśród jubileuszowych inicjatyw jest także artystyczna współpraca ze studentami katowickiej Akademii Muzycznej, którzy maja okazję stanąć na profesjonalnej estradzie obok mistrzów. Tak będzie w filharmonicznym Koncercie walentynkowym z Vivaldim w niedzielę 14 lutego. Młodzi skrzypkowie Agnieszka Sawicka, Joanna Kasperczyk i Dominik Kossakowski wystąpią w nim wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną, poprowadzoną przez kolegę-skrzypka Roberta Kabarę, u boku arcymistrza, jakim jest Konstanty Andrzej Kulka.
Jak na filharmoniczne walentynki przystało, program będzie tyleż wartościowy, co przystępny i popularny, bo któż nie lubi Czterech pór roku Antonia Vivaldiego…
Otrzymał święcenia kapłańskie, ale zwolniono go z obowiązku odprawiania mszy z powodu choroby płuc. Nie przekreśliła ona jednak aktywnej działalności Antonia Vivaldiego jako skrzypka, kompozytora i nauczyciela w weneckim sierocińcu dla dziewcząt Pio Ospedale della Pietá. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów baroku uprawiał wszystkie gatunki muzyczne tego okresu, chlubiąc się, że tworzy szybciej, niż kopista zdoła utwór przepisać. Oprócz kilkudziesięciu oper, samych tylko koncertów skomponował ponad 500, w których za A. Torellim i T. Albinonim ustalił powszechnie później przyjęte prawidła gatunku.
W Walentynowy wieczór wysłuchamy kilku z 12 koncertów L’estro armonico (Muzyczne inspiracje), które zaraz po ich opublikowaniu (Amsterdam, 1711) wywołały ogromne zainteresowanie i popularność w całej Europie. Johann Sebastian Bach dokonał transkrypcji pięciu z nich na klawesyn i jeden na organy, istotnie wzbogacając przy tym swoje własne rzemiosło. Cztery pory roku to cztery pierwsze z 12 koncertów ze zbioru Il cimento dell’armonia e dell’inventione (Spór między harmonią a inwencją). Należą do najbardziej lubianych przez słuchaczy. W dużej części za sprawą wyeksponowanego pierwiastka wirtuozowskiego oraz obrazowych i programowych elementów, ilustrujących towarzyszące nutom sonety, pióra najprawdopodobniej samego Vivaldiego.

14 lutego 2016, niedziela godz. 17.00 T
Koncert walentynkowy z Vivaldim
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – skrzypce, dyrygent