KONCERT NOWOROCZNY W 100-LECIE URODZIN EDWARDA CZERNEGO

11 czerwca minie stulecie od urodzin Edwarda Eberharda Czernego – kompozytora, dyrygenta, aranżera, multiinstrumentalisty i reżysera dźwięku. Z tej okazji przez cały rok 2017 jego muzyka będzie rozbrzmiewała w filharmoniach, akademiach muzycznych, studiach radiowych i innych instytucjach kultury. Filharmonia Śląska wespół z Fundacją jego imienia zaprasza na Koncert noworoczny w 100-lecie urodzin Edwarda Czernego w sobotę 7 stycznia o godz. 18. Z Orkiestra Symfoniczną FŚl pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka wystąpią znakomita wokalistka Anna Serafińska, pianista Wojciech Groborz oraz znani góralscy skrzypkowie Jan Karpiel Bułecka i Dawid Czernik. Koncert poprowadzi Paweł Sztompke.
Urodzony w Zabrzu, Edward Czerny (1917-2003) uważany jest za twórcę polskiej powojennej muzyki rozrywkowej i prekursora polskiej, jazzowej muzyki orkiestrowej 2 połowy XX w. Mówiono o nim – Król parafraz i Ojciec ery polskiego swingu. Pisał muzykę klasyczną, rozrywkową i jazzową w różnych stylach, na składy symfoniczne, dęte, big band oraz zespoły łączone: orkiestrę symfoniczną i big band, orkiestrę dętą z kwintetem, orkiestrę kameralną z big bandem i in. Na Festiwalu Jazzowym w Nowym Jorku (1959) zdobył wyróżnienie za Diabelski młyn, a na Międzynarodowym Konkursie na utwór rozrywkowy w Monachium (1964) – nagrodę za Wesołą wiadomość. W międzynarodowych konkursach na utwór na orkiestrę dętą nagrody zdobywały jego Saksofony na huśtawce (Londyn, 1971) i Perpetum mobile – parafraza J. Straussa (Wiedeń 1975).
Należy do grona polskich kompozytorów, którzy stworzyli własny styl, rozpoznawalny formalnie i brzmieniowo. Przed wojną, w berlińskim Konserwatorium studiował teorię i kompozycję u Kurta von Wolfurta i dyrygenturę u Arthura Rothera. Prowadził własną orkiestrę, angażowaną na Śląsku (Katowice, Gliwice, Wrocław) do koncertów i rewii. W Zabrzu prowadził rozrywkowe orkiestry Haus Metropol i Admiralspalast. W 1945 r. współzakładał Zabrzańskią Orkiestrę Filharmoniczną i oddział Związku Zawodowego Muzyków. Do 1947 r. działał też jako dyrygent firmowanej własnym nazwiskiem orkiestry, dla której pisał repertuar rozrywkowy, taneczny i swingowy. W latach 1948-81 komponował i aranżował dla orkiestr symfonicznych i rozrywkowych Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, Warszawie, Krakowie i Łodzi oraz dla orkiestr dętych i big bandów. W 1955 r. zamieszkał w Warszawie. Od 1955 związany z Orkiestrą Taneczną Polskiego Radia, której w latach 1959-74 był dyrektorem. Z tym popularnym big bandem nagrał około 2000 utworów i koncertował w Polsce, NRD, Czechosłowacji, ZSRR, Rumunii i na Węgrzech. Był jednym z twórców festiwali w Sopocie, Opolu i Kołobrzegu. Z zespołami Śląsk i Mazowsze współpracował od ich powstania. Nagrał ponad 300 płyt.
Od 1975 r. poświęcił się twórczości kompozytorskiej, a orkiestrami filharmonicznymi w Polsce i Niemczech dyrygował gościnnie. W 1979 r. na pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II Komitet Papieski zamówił u Edwarda Czernego monumentalne opracowanie Bożę coś Polskę.
Od 1981 r. przebywał za granicą. Komponował dla NDR Sinfonieorchester, NDR Pops Orchestra i Rundfunk-Tanzorchester Berlin oraz innych niemieckich orkiestr symfonicznych, dętych I rozrywkowych.
W 2004 roku powstała Fundacja im. Edwarda Eberharda Czernego, która zajmuje się wydawaniem jego dzieł, archiwizacją i rozpowszechnianiem i popularyzacją jego dorobku.

7 stycznia 2017, sobota godz. 18.00 [T] [S] [B]
Koncert noworoczny w 100-lecie urodzin Edwarda Czernego
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Anna Serafińska – wokal