KONCERT NA POŻEGNANIE WAKACJI -FOTOGALERIA

Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, od lat, tropem swej poprzedniczki – Estrady Śląskiej, kontynuuje w katowickim Parku Kościuszki letni cykl koncertowy Od Bacha do Beatlesów. Jego nazwę wymyśliła ś.p. Danuta Węgrzyk, notabene przez lata związana także z Filharmonią Śląską. Była kierowniczką naszego Biura Koncertowego, prelegentką, konferansjerką, animatorką wielu przedsięwzięć artystycznych. Filharmonicy z wielkim powodzeniem koncertowali nie raz na parkowej estradzie. W tym roku organizatorzy powierzyli nam zamknięcie promenadowego muzykowania.
Czas niedzielnego, wakacyjnego popołudnia określił program naszej propozycji, złożony z operowych, operetkowych i musicalowych przebojów. A ponieważ wśród utalentowanych młodych śpiewaków będzie i sopran z Shandongu, będziemy mieli też okazję wysłuchania piosenki chińskiej.
Będą fragmenty Don Giovanniego. Temat hiszpańskiego hulaki, skazującego się na męki piekielne odmową wyrzeczenia się rozwiązłego trybu życia dla Amadeusza Mozarta stał się okazją stworzenia największego osiągnięcia w dziejach opery. Praskie zamówienie na nią było rezultatem oszałamiającego sukcesu Wesela Figara, które również przypomniane zostanie na promenadowej estradzie. Już w tej komedii domowej librecista obu dzieł (i jeszcze: Cosi fan tutte), były wenecki ksiądz i poeta, Abbate da Ponte, napisał tekst do którego Mozart skomponował dzieło o najwspanialszej w dziejach opery jedności słowa i muzyki. Mozart komponował swe Wesele, gdy włoska opera buffa stała się w Wiedniu ogromnie popularna. Jej tradycja niemal na 200 lat zdominowała włoską operę komediową, a jej ostatnim wielkim akcentem wydaje się Gianni Schicchi Giacoma Pucciniego. Proponujemy zatem dzieła ważne w rozwoju gatunku, ale i zarazem wśród słuchaczy ogromnie popularne. Nie mniej, niż każdy z fragmentów elektryzującej Carmen. Spośród musicalowego repertuaru od Stanisława Ptaka wielkim hitem, zwłaszcza na Śląsku stała się aria z Śnić sen… z Człowieka z La Manchy. Także w operetkach przebój goni przebój, a ich twórcy stworzyli też całe mnóstwo hitów instrumentalnych. I takie zamieściliśmy w naszym promenadowym programie.
Najserdeczniej zapraszamy na muzyczne pożegnanie wakacji.

31 sierpnia, niedziela godz. 17.00 wstęp wolny
Park im. T. Kościuszki, Katowice
Lato z Filharmonią Śląską

Finał promenadowych koncertów Od Bacha do Beatlesów