F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

KONCERT LETNI

W grudniu zeszłego roku koncertował u nas akordeonista David Novak, laureat I nagrody ONE® Young Artist Competition 2013. W piątek 12 czerwca o godz. 19 zapraszamy na interesujący Koncert letni, w którym wystąpi współlaureatka tej nagrody (ex aequo) Słowenka Manca Dornik. Niebawem zagra też ze Slovak Sinfoniettą w Żylinie (Słowacja). To rezultat współpracy w ramach europejskiego projektu ONE® - An Orchestra Network for Europe, którego Filharmonia Śląska jest współuczestnikiem i w łonie którego zrodził się pomysł wykonawczego konkursu młodych artystów.
Manca Dornik jest obecnie studentką Akademii Muzycznej w Lubljanie, w klasie akordeonu prof. Klemena Lebena. Uczestniczyła w mistrzowskich kursach akordeonowych i muzyki kameralnej m.in. Vladimira Blagojeviča, Vincenta Lhermeta, Marie-Andree Joergera. Poza ONE® Young Artist Competition (2013), jest laureatką międzynarodowych konkursów akordeonowych i muzyki kameralnej m.in. w Puli (2015, II nagroda), Svirel (2014, srebrny medal), Povoletto (2013, II nagroda), Malborghetto (2013, I nagroda), Murskiej Sobocie (2009, II nagroda). Koncertował z m.in. orkiestrami: RTV Slovenia Symphony Orchestra pod batutami Yi-Chen Lin, En Shao i Vitji Avseca, Jenaer Philharmonie pod dyr. Marca Tardue, Konserwatorium Muzyki i baletu w Lubljanie pod batutą Slavena Kulenovića. U na artystka zaprezentuje się w piątym z ośmiu utworów Chamber music Barabbas variations fińskiego kompozytora Aulisa Sallinena. Jak pisze nasza komentatorka programu, Maryla Renat, urodzony w Rosji i wykształcony w Helsinkach fiński kompozytor jest postacią znaną na prestiżowych salach koncertowych Europy. W swej niezwykle obfitej i zróżnicowanej twórczości scala, syntetyzuje czasem bardzo odmienne tendencje muzyki minionego stulecia. Uprawia wszystkie gatunki: muzykę symfoniczną, kameralną, chóralną, sceniczną. Wychodząc od języka awangardy w początkach twórczości fiński symfonik zwraca swoją stylistykę do dziedzictwa neoromantyzmu, z całym jego bagażem. W każdym kolejnym dziele (jest ciągle aktywnym kompozytorem) wykazuje niezwykłą kreatywność w warstwie technicznej, w doborze obsady i odniesieniach programowych. Wybierając akordeon jako instrument solowy czyni aluzje do muzyki Astora Piazzolli, do jego wizji tanga.
Do drugiej pozycji w programie – Suity na orkiestrę smyczkową Leoša Janáčka, komentatorka zachęca pisząc m.in.: brzmienie zespołu smyczkowego jest w Suicie soczyste, pełne, często „rozmarzone” w nieregularnych frazach, falujących w zmiennej dynamice. Sześcioczęściowy plan budowy (ze zmianą tonacji w kolejnych częściach), przeplatający przeważające części wolne i dwie żywsze, jest daleką parafrazą suity barokowej, która wciela się w język swej epoki.


12 czerwca 2015, Piątek godz. 19.00 T,K

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert letni
Śląska Orkiestra Kameralna
Robert Kabara – dyrygent
Manca Dornik (laureatka I nagrody ONE® Young Artist Competition) – akordeon
Program:
Aulis Sallinen – Chamber Music V Barabbas Variations na akordeon i orkiestrę smyczkową op. 80
Leoš Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową
Wolfgang Amadeus Mozart - Serenata notturna Nr 6 D-dur KV 239
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: