KONCERT LAUREATÓW KONKURSU CHOPINOWSKIEGO

Zapraszamy na nadzwyczajny koncert laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Tylko na estradzie Filharmonii Śląskiej w sobotę 12 grudnia pojawi się aż dwoje finalistów tegorocznego konkursu, poprzez telewizyjne, radiowe i internetowe transmisje najpowszechniej obserwowanego na całym świecie. W Katowicach recital da najlepszy z polskich uczestników Szymon Nehring a w drugiej części Koncert e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z filharmonikami śląskimi pod batutą Czesława Grabowskiego zagra Amerykanka urodzona w Singapurze Kate Liu. Ona była ulubienicą warszawskiej publiczności, on ostatecznie zdobył nagrodę publiczności w głosowaniu internetowym i regulaminowe wyróżnienie. Kate Liu wywiozła z Warszawy nagrody: trzecią i za najlepsze wykonanie mazurków. Lista faworytów zmieniała się, falowała. Ostateczny werdykt przyjęto jednak spokojnie. Poziom konkursu uznano za tak wysoki, że prawie każde ostateczne rozdanie nagród stało się prawdopodobne.
Szymon Nehring urodził się 29 września 1995 r. w Krakowie. Naukę gry rozpoczął w wieku pięciu lat. Obecnie jest studentem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie Stefana Wojtasa. Zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze (II nagroda, 2008), Chopin + w Budapeszcie (I nagroda, 2010), Konkursie Krok ku mistrzostwu w Petersburgu (III nagroda, 2011), Konkursie Chopinowskim w Narwie (I nagroda oraz nagroda EMCY, 2012), Festiwalu w Żychlinie (II nagroda, 2013). W 2014 r. uzyskał pierwszą lokatę na Konkursie im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy, II nagrodę Premio Academia w Rzymie oraz I nagrodę i wyróżnienie za wykonanie nokturnu Chopina w Konkursie im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Poznaniu. Występował jako solista z orkiestrami symfonicznymi w Jeleniej Górze i Tallinie, a także orkiestrami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej i Jeleniogórskiej (wykonał Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina). Jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Małopolskiej Fundacji Stypendialnej Sapere Auso, Fundacji Pro Musica Bona oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jak stwierdziła na swoim blogu publicystka Dorota Szwarcman, w finale młody pianista zagrał jak na siebie świetnie, ukazując olśniewającą technikę palcową i kształtując znakomicie rytm oraz frazę. Jak zauważyła recenzentka do pełni szczęścia Szymonowi Nehringowi zabrakło jeszcze tego, czego uczeni są amerykańscy koledzy. Brzmienie to podstawa.
Dorota Szwarcman, która z uwagą przygląda się i przysłuchuje naszym konkursom dyrygentów, z zachwytem komentowała konkursowe występy Kate Liu. Najbardziej mnie bulwersuje jej sklasyfikowanie dopiero na trzeciej pozycji. Tacy pianiści jak ona zdarzają się raz na lata. Mam nadzieję, że zostanie doceniona w świecie niezależnie od tego konkursu, bo jest to osoba, której występy już dziś są prawdziwymi, niepowtarzalnymi wydarzeniami. (…) gry Liu słucham z zapartym tchem, z napięciem i oczekiwaniem, w jakie rejony mnie zaprowadzi. Zachwycony prof. Piotr Paleczny z kolei zauważył: Ona na scenie kreuje, nie wykonuje, i to jest niezwykle bliskie chopinowskiego ducha improwizacji. Oddajmy jeszcze na chwilę słowo Dorocie Szwarcman o Kate Liu (tym razem cytuję za Polityką): była najbardziej nietuzinkową osobowością tego konkursu. Ma (…) 21 lat i jest już artystka w pełni ukształtowaną, wizjonerką świadomą każdego dźwięku i jego miejsca w czasie. (…) Sztuka Liu zresztą ma to do siebie, że działa przede wszystkim na żywo, na Sali. Trudno chyba utrwalić na płycie to silne poczucie tu i teraz. To chyba największa zachęta, by naszej propozycji nie przegapić.

Kate Liu urodziła się 23 maja 1994 r. w Singapurze. Kształciła się w Instytucie Muzyki w Chicago u Alana Chowa, Micah Yui i Emilia del Rosario. Obecnie przygotowuje dyplom licencjacki w Curtis Institute of Music pod kierunkiem Roberta McDonalda. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego regionu Azji i Pacyfiku, konkursów w Montrealu, Eastman School of Music, w Hilton Head, im. Thomasa i Evon Cooperów w Oberlin, Nowym Jorku, Konkursu Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Gry Fortepianowej (MTNA) oraz Międzynarodowego Konkursu w Luizjanie. Dwukrotnie, w 2011 i 2012 r. otrzymała stypendium Amerykańskiej Fundacji Chopina. Wystąpiła z recitalami w Nowym Jorku (Carnegie Hall, Subculture Arts Underground, Salmagundi Club, Temple Emanu-El i in.) oraz Waszyngtonie (Kennedy Center, Phillip’s Collection), na antenach telewizji i radia. W Symphony Center w Chicago wykonała na cztery ręce z Lang Langiem Fantazję f-moll Schuberta. Koncertowała z orkiestrami Daegu (Korea Płd.), Montrealu, Cleveland, Hilton Head, Evanston, Skokie Valley i Filharmonii w Rochester.

12 grudnia 2015, sobota godz.18.00
NADZWYCZAJNY KONCERT
laureatów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
Kate Liu (USA) – fortepian