KONCERT CHARYTATYWNY MOC MUZYKI

Zeszłoroczny koncert charytatywny Moc muzyki, zorganizowany przez Fundację Przetrwać cierpienie musieliśmy przenieść z sali kameralnej do dużej. Tegoroczny w niedzielę 2 października od razu umieściliśmy w Sali koncertowej im. K. Stryji. Serdecznie zapraszamy Melomanów – ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętne ludzkie cierpienie.
Fundacja Przetrwać cierpienie powstała by pomagać, wspierać i ułatwić dostęp do specjalistów osobom psychicznie chorym, w ciężkiej sytuacji życiowej, przeżywającym lub po przeżyciu traumy. Opiekuje się ofiarami przemocy domowej, zarówno dziećmi, kobietami jak i mężczyznami. Praca Fundacji opiera się na ścisłej współpracy z zespołem specjalistów, w którego skład wchodzą psychiatrzy, terapeuci, psychologowie kliniczni oraz pracownicy środowiskowi. Podopieczni otrzymują bezpłatną pomoc w punktach wsparcia fundacji, gdzie prowadzą ich jej psycholodzy. Jeśli stan podopiecznych wymaga konsultacji z psychiatrą, Fundacja kontaktuje ich ze specjalistą z jego rejonu zamieszkania.
Podczas ubiegłorocznego koncertu charytatywnego Moc muzyki zebrano 4441 zł. Pozyskane środki wykorzystano na dofinansowanie leku avastin dla podopiecznej Fundacji oraz na terapię mam po stracie dziecka. Od wrześniowego koncertu Fundacja prowadziła też terapię dla rodzin przemocowych, wśród których jeden z uczestników terapii zdecydował się na leczenie zamknięte. Fundacja Przetrwać cierpnienie wspiera również osoby w ciężkiej depresji, pokrywając częściowo lub w całości środki na psychologów lub psychoterapeutów klinicznych. W planach ma utworzenie w Katowicach terapeutycznej grupy wsparcia rodzin po stracie.
Te plany, jak i możliwości, ściśle wiążą się z zasobami finansowymi, o których decydują darczyńcy. To dzięki nim Fundacja może pomagać.
Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, że za pięć lat depresja będzie drugim problemem zdrowotnym na świecie (dziś zajmuje niechlubne 4. miejsce). Na całym świecie z depresją zmaga się 350 mln osób, w tym 1,5 mln dorosłych Polaków. Chociaż w świadomości społecznej depresja wciąż utożsamiana jest ze słabością charakteru, nieuzasadnionym histeryzowaniem, fanaberią, jest to poważna choroba nie tylko duszy, ale i ciała. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: nieleczona depresja prowadzi do śmierci. Można z nią jednak wygrać.
Zeszłoroczny sukces ośmielił Fundację do powtórzenia wyjątkowego muzycznego spotkania nasyconego bogactwem różnorodności repertuaru i wykonawców. Wystąpią dla Państwa wybitne osobowości muzyczne, wytrawni artyści scen operowych i koncertowych. Ale również młodzi, szalenie utalentowani adepci jakże wymagającego zawodu muzyka, w którym często mierzą się z emocjami euforii, entuzjazmu, ponadprzeciętnej wrażliwości, gdy na drugiej szali czyha trema, porażka, niezrozumienie, stres. Artyści, którzy wleją w nasze serca moc muzyki to: sopran Justyna Reczeniedi, tenor ks. Paweł Sobierajski, pianista Andrzej Filipek, Zespół kameralny Santarello, Orkiestra KoleŻeńska Les Femmes oraz
uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach –
pianista Ziemowit Świtalski i skrzypek Michał Orlik, Chór Męski i Silesian Septet POSM II St. w Katowicach im. K. Szymanowskiego i Zespół skrzypcowy POSM I st. im. St. Moniuszki
w Katowicach. Koncert poprowadzą: Małgorzata Jeruzal i Regina Gowarzewska.
Artyści wystąpią całkowicie charytatywnie, a dochód ze sprzedaży biletów w tym roku w całości będzie spożytkowany na grupy wsparcia dla osób z zaburzeniami depresyjnymi.

2 października 2016, niedziela godz. 17.00
Sala im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Koncert charytatywny Moc muzyki Fundacji Przetrwać cierpienie
Justyna Reczeniedi – sopran