KONCERTY SYLWESTROWE

Szkołę podstawową i średnią (fortepian i wiolonczela) kończył w Bytomiu, a od 1 września br. ponownie działa na Śląsku, jest kierownikiem muzycznym Gliwickiego Teatru Muzycznego – wiolonczelista, dyrygent, wszechstronnie wykształcony muzyk Maciej Niesiołowski. Będzie duszą naszych tegorocznych Koncertów sylwestrowych, które tradycyjnie zaplanowaliśmy z mini wyprzedzeniem, na wtorek i środę, 29 i 30 grudnia, o godz. 17 i 20.
Maciej Niesiołowski studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie najpierw wiolonczelę u profesora Arnolda Rezlera, potem dyrygenturę u profesorów Bogusława Madeya i Bohdana Wodiczki. Dokształcał się na letnich kursach w Budapeszcie na Seminarium Bàrtokowskim jako wiolonczelista i w Accademia Chigiana w Sienie jako dyrygent. Ukończył także Podyplomowe Studium Obrotu Dziełami Sztuki Profesjonalnej na Wydziale Handlu Zagranicznego w warszawskiej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (dziś ponownie Szkoła Główna Handlowa). To kuźnia dyrektorów instytucji artystycznych w Polsce.
Karierę dyrygenta rozpoczął w Warszawskiej Operze Kameralnej, potem kolejno pracował w warszawskim Teatrze Wielkim, stołecznej Akademii Muzycznej i Teatrze Muzycznym w Łodzi. Siedem letnich sezonów prowadził Warszawską Orkiestrę Symfoniczną podczas koncertów we wschodnio-fryzyjskim uzdrowisku Norderney w Niemczech. Przez dwa sezony ściśle współpracował z Bilkent Symphony Orchestra w Ankarze, co zaowocowało wieloma nagraniami płytowymi. Dyrygował polskimi orkiestrami od Monte Carlo, przez wiele krajów europejskich po Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Nagrywał dla Polskiego Radia, Telewizji Polskiej i dla firm fonograficznych, m.in. z divą tegorocznych sylwestrowych koncertów Anitą Maszczyk i z Sinfoniettą Bydgoską płytę Intermezzo.
Bardzo znanym i lubianym stał się Maciej Niesiołowski, prowadząc w Telewizji Polskiej programy Z batutą i humorem, które przyniosły artyście Nagrodę Prezesa TVP i Wiktora publiczności.
Gwiazdami naszych Koncertów sylwestrowych będą absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej – Anita Maszczyk z klasy Haliny Subis i Michał Musioł z klasy Jana Ballarina.
Anita Maszczyk kunszt wokalny doskonaliła także pod opieką wspaniałej polskiej śpiewaczki Jadwigi Romańskiej. Na zawodowej scenie debiutowała partią Adeli w Zemście nietoperza Johanna Straussa w Operze Śląskiej w Bytomiu, będąc studentką roku dyplomowego. Partię tę śpiewała gościnnie także w Operze Krakowskiej, Operze Nova w Bydgoszczy, Teatrze Muzycznym w Lublinie oraz na rodzimej scenie Gliwickiego Teatru Muzycznego, którego jest solistką. Dla polonijnej publiczności śpiewała w Londynie (2007, 2008) i w Chicago (2011). Współpracuje z wieloma polskimi filharmoniami i orkiestrami kameralnymi, najczęściej z Sinfoniettą Bydgoską pod batutą Macieja Niesiołowskiego. Współpraca ta zaowocowała nagraniem płyty Intermezzo.
Michał Musioł zadebiutował rolą Hrabiego Zedlau w Wiedeńskiej krwi Johanna Straussa na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego, z którym do dziś jest związany, występując we wszystkich realizacjach. Jest częstym gościem festiwali muzycznych, m.in. Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy, Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Viva il canto w Cieszynie czy Wielokulturowego Festiwalu Galicja we Lwowie. Koncertuje z najznakomitszymi polskimi solistami i dyrygentami, na stałe współpracując z Grażyną Brodzińską, Anitą Maszczyk i Maciejem Niesiołowskim, a także z orkiestrą Sinfonietta Bydgoska. W roku 2011, na zaproszenie Paderewski Symphony Orchestra, występował na deskach Copernicus Center w Chicago. W latach 2005 i 2006 był zdobywcą pierwszego miejsca na Turnieju Tenorów w Kielcach. Za rolę Tateh w musicalu Ragtime w reż. Marii Sartowej otrzymał nagrodę prezydenta Gdyni na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Muzycznych.
Mistrzostwo i temperament, fantazja i humor naszych gości na pewno przydadzą blasku naszym tegorocznym Koncertom sylwestrowym, którymi żegnamy mijający, życząc
Do siego Roku!

29 grudnia 2015, wtorek godz. 17.00 i 20.00 T / S / B