KOLĘDOWO
I KARNAWAŁOWO
Z OGNIWEM

Gwiazda i… confetti

Chór Mieszany Ogniwo od lat gości w filharmonicznych wnętrzach, prowadząc w nich artystyczne próby swojego zespołu, a także koncertując na filharmonicznej estradzie. Związany z Filharmonią Śląską od początku jej istnienia, prowadzony był przez najświetniejszych śląskich dyrygentów, w tym Stefana Mariana Stoińskiego i Karola Stryję.
W sobotę 28 stycznia zapraszamy do Filharmonii na kolędowo-karnawałowy koncert Ogniwa pt.: Gwiazda i… confetti, który poprowadzi Ewa Biłas-Pleszak.
Jego pierwszą część wypełni kolędowanie pod batutą Wojciecha Gwiszcza. W drugiej części koncertu zapanuje karnawałowy klimat. Na początek chór Ogniwo przy akompaniamencie pianistki Sabiny Jaszczyk wykona Wielki walc rewiowy Imre Kálmána i Barkarolę Jacquesa Offenbacha. Potem pojawi się gwiazda wieczoru – zespół Symetrio. Marcin Jabłoński, Adam Potera i Krystian Saciłowski, pochodzący z różnych stron Polski, spotkali się w katowickiej Akademii Muzycznej i w listopadzie 2013 roku założyli trio akordeonowe. Połączyła ich wspólna pasja, zaangażowanie i chęć pokazania akordeonu jako instrumentu pięknego i wszechstronnego. Między innymi przez to repertuar zespołu jest bardzo szeroki, począwszy od baroku, przez klasycyzm, muzykę bałkańską i folkową aż po kompozycje autorskie. Krótka współpraca szybko zaowocowała nagrodami na festiwalach w Polsce i za granicą. Symetrio otrzymało między innymi: I nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Akordeonowych w Sanoku (2014) i 40. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Puli (Chorwacja, 2015) oraz II nagrodę 40. Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Castelfidardo (Włochy, 2015). Poszukując nowych rozwiązań muzycznych, akordeoniści zaprosili do współpracy perkusistę Jakuba Kotowicza. Na koncercie w Filharmonii Symetrio przebojowo zagra utwory Astora Piazzolli, Marii Kalaniemi oraz własne, a z towarzyszeniem Ogniwa – opracowane przez Czesława Płaczka Walczyki sprzed lat i hit Johanna Straussa Nad pięknym, modrym Dunajem.
Temperaturę karnawałowego szaleństwa podgrzewać będzie mistrzowski duet taneczny: Kinga i Szymon Harazinowie.
Polecamy i zapraszamy!

28 stycznia 2017, sobota godz. 17.00
Gwiazda i… confetti
koncert kolędowo-karnawałowy Chóru Mieszanego Ogniwo