KEVIN KENNER - W FILHARMONII ŚLĄSKIEJ

Niespełna dwa tygodnie po triumfatorce Konkursu im. H. Wieniawskiego z filharmonikami śląskimi w Katowicach wystąpi 30 września Kevin Kenner, amerykański zwycięzca Konkursu im. F. Chopina. W X konkursie warszawskim (1980) zdobył wyróżnienie. I pewnie było mu mało, bo chociaż w konkursach im. Giny Bachauer „ustrzelił” V nagrodę (1988) a im. Van Cliburna – nagrodę specjalną (1989), powrócił do Warszawy w 1990 roku i na XII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina zdobył nagrody: drugą (pierwszej nie przyznano) i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza. W tym samym roku na Międzynarodowym Konkursie Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie został laureatem nagrody trzeciej i za najlepsze wykonanie muzyki rosyjskiej oraz otrzymał International Terence Judd Award.
Po konkursowych sukcesach rozpoczął międzynarodową karierę. Występował jako solista ze światowej klasy orkiestrami, m.in. Halle Orkiestra, BBC Symphony Orchestra, Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, NHK Symphony of Japan, Orkiestra Filharmonii Radia i Telewizji w Brukseli, Orkiestra Filharmonii w Oslo i USA oraz Śląską Orkiestrą Kameralną. Koncertuje na licznych festiwalach, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju. W lutym 2010 występował w Polsce z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, a w październiku zasiadał w jury XVI Konkursu warszawskiego. Od 2000 roku prowadzi klasy fortepianu i muzyki kameralnej w Royal College of Music w Londynie. Prowadzi też mistrzowskie kursy pianistyczne. W jego repertuarze są utwory m.in. Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Maurice'a Ravela i Ignacego Jana Paderewskiego. Nagrał wiele płyt m.in. dla Dux Records i Glossa Music.
W FŚl Kevin Kenner zagra I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 F. Chopina a w recitalu wykona Six moments musicaux op. 94 (D. 780) i Wanderer Fantasie C-dur op. 15 (D. 760) Franza Schuberta.
W koncercie orkiestrę poprowadzi urodzony w 1986 roku Rafał Janiak, który ukończył z wyróżnieniem studia dyrygenckie pod kierunkiem A. Wita (2011), a także studia kompozytorskie (również z wyróżnieniem) w klasie S. Moryty (2010) na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest laureatem m.in. I nagrody I Konkursu Kompozytorskiego im. Jana Pawła II w Warszawie (2007), III nagrody IV Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra w Częstochowie (2008), a także wyróżnienia w 51. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda w Warszawie (2010). Koncertuje z orkiestrami m.in. Filharmonii Narodowej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach oraz Filharmonii Gorzowskiej, Śląskiej i Podkarpackiej. Był asystentem Antoniego Wita i Jacka Kaspszyka w Filharmonii Narodowej. Od 2011 r. jest głównym dyrygentem Bemowskiej Orkiestry Symfonicznej Camerata Viva, z którą wykonuje dzieła od XVII do XXI wieku.

30 września 2015, środa godz. 18.00 T / S / B
Chopin & Kenner
Rafał Janiak – dyrygent
Kevin Kenner – fortepian