F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

KAMERALNIE, BAROKOWO I KLASYCZNIE

 

Na co dzień grają w orkiestrze symfonicznej, ale lubią też kameralne muzykowanie. I na takie zaprasza do filharmonicznej Sali kameralnej członkowie Kwintetu QUINTesencja w środę 28 lutego.
Quinto to po włosku: piąty, quintetto to zaś: kwintet, czyli zespół złożony z 5 wykonawców a także utwór przeznaczony dla takiego zespołu. W orkiestrze symfonicznej kwintetem nazywana jest grupa instrumentów smyczkowych w zwielokrotnionej obsadzie: I i II skrzypce, altówki, wiolonczele i kontrabasy. Kwintet smyczkowy to 2 skrzypiec, 2 altówki i wiolonczela (rzadziej 1 altówka i 2 wiolonczele), kwintet fortepianowy to zaś: fortepian i kwartet smyczkowy (ale… popularnego Pstrąga F. Schubert skomponował na fortepian, skrzypce, altówkę, wiolonczelę i kontrabas!), a kwintet klarnetowy to klarnet plus kwartet smyczkowy.
Możemy też spotkać kwintety dęte o najrozmaitszym składzie. QUINTesencję tworzą: Grażyna Jursza (flet), Tomasz Stencel (obój), Michał Urbańczyk (klarnet), Tadeusz Łukosz (fagot) i Waldemar Matera (waltornia). Wspólną koncertową działalność rozpoczęli w 2012 roku. Zadebiutowali 320 metrów po ziemią w zabytkowej zabrzańskiej kopalni „Guido”. Tym pierwszym koncertem wpisali się w europejski projekt ONE® – An Orchestra Network for Europe, do którego Filharmonia Śląska została zaproszona w 2009 roku. Muzyków QUINTesencji łączy wyjątkowa pasja, doskonałe porozumienie, dbałość o każdy szczegół i uzyskiwana wspólnie szeroka paleta barw. Trafiają do najbardziej wyrafinowanych smakoszy muzyki, ale szeroki i zróżnicowany repertuar, jaki proponują czyni z tego kwintetu zespół nie tylko dla koneserów.
Symfonicy grając muzykę kameralną, istotnie pogłębiają swój muzyczny warsztat i – co jeszcze radośniejsze – wzbogacają filharmoniczna ofertę. Tym razem o kameralne dzieła baroku i klasycyzmu.
Zapraszamy.


28 lutego 2018, środa g. 18.00
Sala kameralna, Filharmonia Śląska
QUINTesencja kamerlanie, barokowo i klasycznie
Zespół QUINTesencja w składzie:
Grażyna Jursza – flet
Tomasz Stencel – obój
Michał Urbańczyk – klarnet
Tadeusz Łukosz – fagot
Waldemar Matera – waltornia
Program:
Arcangelo Corelli – Suita tańców starofrancuskich
Johann Christian Bach – Quintetto
Wolfgang Amadeus Mozart – Divertimento B-dur KV 270
Joseph Haydn – I Divertimento B-dur
Thomas Greaves – Beethoven’s Fifth Bossa Nova
Thomas Greaves – Mozart’s Turkey Rock Mambo

    Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

    NEWSLETTER

    Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
    Zamów newsletter: