KAMERALNA I ŁUKASZ DYCZKO NA INAUGURACJĘ

Saksofonista Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków w 2016 roku w Kolonii wystąpi w piątek, 15 września w koncercie inaugurującym nowy sezon Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batuta jej szefa, Roberta Kabary.
Podobno był za drobny, żeby od początku uczyć się gry na saksofonie, zaczął ją dopiero po dwóch latach nauki gry na flecie. W zeszłym roku skończył 19 lat, zdał maturę, dostał się na studia muzyczne w Warszawie. W Kolonii pokonał 11 finałowych konkurentów, wygrał 10 tys. euro i możliwość zagrania koncertu z orkiestrą Radia Zachodnioniemieckiego. Ujął jurorów pod przewodnictwem sławnego skrzypka Juliana Rachlina naturalną muzykalnością, wirtuozerią i wdziękiem, z jakim na saksofonie altowym zagrał Rapsodię na saksofon i orkiestrę belgijskiego kompozytora André Waigneina. Pod kolońską katedrą słuchało go kilka tysięcy osób, w tym koledzy ze szkoły muzycznej w Katowicach, którzy przyjechali do Niemiec z transparentami, a po werdykcie nosili zwycięzcę na rękach po placu. – Jurorzy nie mieli wątpliwości. Łukasz pokazał najbardziej spójną osobowość, bardzo stylową i pasującą do eleganckiego instrumentu, na którym gra – mówił Wyborczej Robert Kamyk z TVP Kultura, koordynator polskiego etapu Konkursu Eurowizji na Młodego Muzyka Roku. Występ niezwykle muzykalnego i utalentowanego saksofonisty śląscy kameraliści dobrze wykorzystają. Łukasz Dyczko będzie solistą aż w dwóch koncertach saksofonowych skomponowanych w tym samym 1934 roku. Pierwszy jest dziełem Aleksandra Głazunowa, spadkobiercy artystycznej ideologii „Potężnej Gromadki” i jej stylu narodowego, wielkiego symfonika z doskonała znajomością techniki kontrapunktycznej, niezawodnym wyczuciem formy i dynamiczną inwencją tematyczną. Drugi to utwór Larsa-Erika Larssona, jednego z czołowych autorów szwedzkiego neoklasycyzmu, twórcy także muzyki filmowej i teatralnej oraz muzycznego pedagoga. Jego styl kompozytorski był eklektyczny (od postromantyzmu do technik wywodzących z dodekafonii) ale oryginalny, jeśli chodzi o metodę.
Sama orkiestra swój kunszt objawi w utworach ulubionego ucznia i zięcia Antonína Dvořáka – Josefa Suka oraz Franza Schuberta, genialnego twórcy nie tylko pieśni, znakomitych miniatur fortepianowych i pereł kameralistyki, bo także „rasowego” symfonika.
Zapowiada się błyskotliwy koncert różnorodnych nastrojów. Polecamy

15 września 2017, piątek g. 19.00
Inauguracja Śląskiej Orkiestry Kameralnej