KAMERALNA I KUNSZT BAROKU

Po jazzowej sobocie, w niedzielę 6 lipca zapraszamy na wakacyjny koncert Śląskiej Orkiestry Kameralnej, która pod batutą Roberta Kabary rozwinie przed Państwem kunszt i wirtuozerię muzyki barokowej. Smak oryginału przyniosą arcydzieła Arcangela Corellego (1653-1713) i Georga Friedricha Händla (1685-1759), a twórczego doń, XIX-wiecznego nawiązania – suita Edvarda Griega (1843-1907).
Concerto grosso to typ barokowego koncertu na grupę instrumentów solowych (nazywanych: concertino lub principale) i orkiestrę (zwaną: tutti, concerto grosso, concerto lub ripieni). Nie stworzył tej formy, jak często się mówi, Arcangelo Corelli, ale to on skonsolidował na krótko przed 1700 rokiem improwizowany gatunek. Jego koncertujący styl polega na przeciwstawieniu większej grupie instrumentów (grosso) mniejszego zespołu (concertino), obejmującego zwykle I i II skrzypce, wiolonczelę i klawesyn. Wpływ Corellego na następców był zauważalny jeszcze po jego śmierci. 12 concerti grossi Georga Friedricha Händla (także obdarzonych opusowym numerem 6) to po prostu naśladownictwo i hołd złożony Corellemu, jego świeżości melodycznej czy znakomitej konstrukcji jego dzieł. Jak kiedyś o concerti grossi Arcangela Corellego napisał dr Charles Burney, wszystkie dają efekt tak majestatyczny, uroczysty i subtelny, że właściwie nie pozostawiają miejsca na jakąkolwiek krytykę. Drugi z dwunastu, Koncert F-dur Georga Friedricha Händla uważany jest za arcydzieło, nasuwające porównanie do słynnej Symfonii Pastoralnej Ludwiga van Beethovena.
Suitę w dawnym stylu Z czasów Holberga Edvard Grieg skomponował najpierw na fortepian, a dopiero później zinstrumentował ją na orkiestrę smyczkową. Dzieło powstało na 200. rocznicę urodzin skandynawskiego Moliera – Ludwika Holberga (1684-1754), stąd pomysł, by muzycznie nawiązać do muzyki jego czasów, epoki Händla i Bacha. W tym wdzięcznym, perukowym – jak sam się o nim kiedyś wyraził – utworze z dużym wyczuciem w tematy w dawnym stylu tchnął skandynawskiego ducha.

6 lipca, niedziela godz. 17.00

Koncert kameralny