KALEJDOSKOP MUZYKI FILMOWEJ

Muzyka filmowa należy dzisiaj do najchętniej słuchanej przez filharmonicznych bywalców. W środę 19 października proponujemy jej kameralne interpretacje Kwartetu smyczkowego Subito.
Subito tworzą muzycy współpracujący z takimi orkiestrami, jak Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Śląska Orkiestra Kameralna, NOSPR, Aukso, Orkiestra Filharmonii w Gorzowie Wielkopolskim, Filharmonii w Rzeszowie, Filharmonii w Zielonej Górze. Swoje doświadczenia artystyczne rozwijają poprzez współpracę z solistami, m.in. I. Monighettim, K. A. Kulką, W. Malickim, G. Bradley, S. Yoon, oraz takimi dyrygentami, jak J. Maksymiuk, J. Domarkas, M. Zilm, M. J. Błaszczyk, T. Yuasa, K. Dębski, zarówno w kraju, jak i za granicą (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Indie, Sri Lanka, Japonia i in.). Członkowie zespołu doskonalili swoje umiejętności na kursach mistrzowskich. Są laureatami wielu konkursów muzycznych. Kwartet występował na wielu koncertach oraz festiwalach muzycznych m. in. w Muzeum Wnętrz Dworskich w Ożarowie, na zamku w Pszczynie czy na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Cieszynie, zdobywając serca słuchaczy.
Filharmoniczny koncert kwartetu Subito z najsłynniejszymi hitami wielkiego i małego ekranu rozpocznie muzyka Henryka Kuźniaka z reżyserskiego debiutu Juliusza Machulskiego Vabank. Tegoroczne 80. urodziny, urodzonego w Czeladzi kompozytora, uczciliśmy filharmonicznym koncert równo dziesięć dni wcześniej. Z polskiej muzyki filmowej usłyszymy jeszcze w koncercie Waldemara Kazaneckiego motywy z Nocy i dni Jerzego Antczaka. Oscarowy Zapach kobiety przypomni muzyka skomponowana przez Thomasa Newmana, a twórczość wielokrotnie Oscarem nagradzanego Ennia Moricone przypomnimy muzyką z Misji. Aż 14 nominacji zyskał i 11 Oscarów zdobył wielki kinowy hit z 1997 roku – Titanic. Przypomnimy ten film muzyką Jamesa Hornera, za którą i on Oscara zdobył (kolejna była statuetka za piosenkę My Heart Will Go On, śpiewaną przez Céline Dion. Twórczość Henry’ego Manciniego przywołana zostanie w koncercie muzyką do ekranizacji z 1961 roku opowiadania Trumana Capote’a Śniadanie u Tifany’ego. Koncert przypomni jeszcze melodie z takich przebojów ekranu, jak Piraci z Karaibów czy animowany Shrek.

19 października 2016, środa godz.18.00
Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Kalejdoskop muzyki filmowej – koncert Kwartetu Subito
Kwartet Subito w składzie:
Andrzej Rudny – I skrzypce
Jakub Łysik – II skrzypce
Szymon Stochniol – altówka
Michał Lech – wiolonczela
W programie:
najsłynniejsze melodie z hitów wielkiego i małego ekranu, takich filmów, jak: Vabank, Noce i dnie, Zapach kobiety, Misja, Titanic, Śniadanie u Tiffany’ego, Shrek czy Piraci z Karaibów