JUBILEUSZOWA UCZTA PIANISTYCZNA

DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

INSTYTUCJA KULTURY SAMORZĄDU                       MECENAT
     WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO                    MIASTA KATOWICE

Z największą przyjemnością zapraszamy na kolejny z jubileuszowych koncertów, zarazem zamykający 70. sezon Orkiestry Symfonicznej F.Śl. W piątek 29 maja o godz. 19 szykuje się pianistyczna uczta. Wystąpią: znakomity wirtuoz i przesławny pedagog, prof. Andrzej Jasiński oraz jego wielce utalentowany wychowanek Mateusz Borowiak. Razem wykonają Koncert podwójny c-moll BWV 1062 Johanna Sebastiana Bacha, będący przeróbką znanego Koncertu d-moll na 2 skrzypiec i orkiestrę, BWV 1043. Potem Mateusz Borowiak zagra epicki II koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa. Pierwszym ze swoich koncertów Brahms zaskoczył i zrobił prawdziwą furorę symfonicznym charakterem dzieła. Drugim – przekroczył ramy gatunku. Kompozytor nie oszczędza w nim solisty, który w wielu miejscach musi wykazać się grą dynamiczną a zarazem lekką i pełna dramatyzmu. Potężny czteroczęściowy utwór nawiązują swą budową do symfonii. Ekscytująco i melodyjnie brzmi scherzo wstawione między epicka część pierwszą a brzmieniem nasycone Andante, rozpoczynajęce się jednym z najwspanialszych solo wiolonczeli w historii muzyki.
Fortepianową ucztę poprzedzą sami symfonicy pod batutą dyrektora Mirosława Jacka Błaszczyka. Wykonają słynne Adagietto z V Symfonii Gustava Mahlera, będącej dla orkiestr obiektem sprawdzianu i wielkiego popisu. Płynne, delikatne Adagietto było miłosnym prezentem kompozytora dla poznanej w listopadzie 1901 roku Almy Schindler. Czeka nas koncert ekscytyjący emocjami.

Mateusz Borowiak
fortepian
jest absolwentem Uniwersytetu Cambridge i Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie studiował pod kierunkiem Profesora Andrzeja Jasińskiego. Jest laureatem nagród Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Królowej Elżbiety w Brukseli w 2013 r. (III miejsce i nagroda publiczności radia Musiq'3), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Maria Canals w 2011 r. (złoty medal i I nagroda, nagroda dla najmłodszego finalisty oraz nagroda dla najlepszego wykonawcy muzyki Isaaca Albeniza), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Rina Sala Gallo w 2010 r. (I nagroda oraz nagroda publiczności), Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Cleveland w 2011 r. (nagroda za najlepsze wykonanie dzieła współczesnego), Konkursu Yamaha Music Foundation of Europe w 2011 r. (I nagroda), Konkursu Harriet Cohen Memorial Award w 2010 r. (I nagroda), Konkursu Pianistycznego Royal Over-Seas League w 2006 r. (I nagroda), oraz Gawon International Music Society w 2014 r. (I nagroda).
Występował w renomowanych salach koncertowych, takich jak Barbican Hall, Palais des Beaux Arts (Bruksela), Birmingham Symphony Hall, Salle Cortot, Wiener Saal Mozarteum, Cadogan Hall, Kulturkreis Gasteig, Salle Gothique, Wigmore Hall, Real Academia de España, Purcell Room, Snape Maltings, West Road Concert Hall, Flagey, Żelazowa Wola, Pałac Łazienkowski, Atma, L'Auditori Barcelona, Palau Nacional, Albert Long Hall (Stambuł), Adán Martín Auditorio, Auditorio Nacional de Musica (Madryt), Liszt Hall (Budapeszt), Sejong Center (Seul), Concertgebouw (Brugia), L’Auditori Manuel de Falla i Beijing National Centre for Performing Arts; na festiwalach w King’s Lynn, Lower Machen, Northern Aldborough, Stratford-upon-Avon, St Petersburg International Winter Festival Arts Square, Oestbelgien Festival, Cambridge Festival, Rubinstein Piano Festival, Festival Isaac Albeniz de Camprodon, na Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach, Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku i Królewskiego Miasta Krakowa oraz w Czechach, na Łotwie, Słowacji, Ukrainie i w Stanach Zjednoczonych.
Występował między innymi z orkiestrami Royal Philharmonic, St Petersburg Philharmonic, London Mozart Players, Orchestre National de Belgique, Royal Flemish Philharmonic, Orquestra Sinfònica del Vallès, European Union Chamber Orchestra, Ślaską Orkiestrą Kameralną, Orquesta Sinfónica de Madrid, Cambridge University Chamber Orchestra, Sinfoniettą Cracovia, London Octave, Orchestre Royal de Chambre de Wallonie, Bilbao Orkestra Sinfonikoa, NOSPR, Orquesta Sinfònica de Tenerife, orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Częstochowskiej, Śląskiej, Bałtyckiej, Podlaskiej, Zielonogórskiej, Łódzkiej, Dolnośląskiej i Wrocławskiej oraz z Kwartetem Śląskim. Współpracował z dyrygentami takimi jak Marin Alsop, Massimiliano Caldi, Andrey Boreyko, Edo de Waart, Günter Neuhold, Martin André, Kenneth Woods, Paul Bateman, Salvador Brotons, Michael Thorne, Alan Buribayev, Michał Klauza, Michael Hofstetter, Guillermo García Calvo, Paul Bateman, Tomasz Bugaj, Jerzy Kosek, Joseph Swensen, Tadeusz Strugała, Benjamin Schwartz, Aleksander Liebreich, Vladimir Kiradijev i Eivind Aadland.
Jego liczne koncerty były transmitowane przez krajowe i lokalne stacje radiowe i telewizyjne w Polsce (w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, Roku Lutosławskiego i Roku Panufnika), Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Francji, Szwecji, Belgii, na Węgrzech, Słowacji w Nowej Zelandii i w Stanach Zjednoczonych. Jego nagranie płytowe Trzynastu Preludiów i Fug amerykańskiego kompozytora Louisa Pelosi zostało wydane w Nowym Yorku, przez wytwórnię KASP records w 2012 r. W 2014 r. ukazały się jego kolejne płyty - ‘Mateusz Borowiak Live at the Queen Elisabeth Competition 2013’ i nagranie z 15 sonatami Antonio Solera wydane przez wytwórnię Naxos.

29 maja 2015, Piątek godz. 19.00 T,S
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w ramach jubileuszu 70-lecia Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Andrzej Jasiński – fortepian