F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

JUBILEUSZOWA FILHARMONIA KONESERA

W cykl jubieluszowych wydarzeń 70-lecia Filharmonii Śląskiej włączyliśmy Filhamonię konesara, której kolejny koncert odbędzie się wyjatkowo w niedzielę 24 maja, a nie jak dotąd w sobotę, ale o tej samej, co zawsze, godzinie 16. Wystapią znakomici muzycy szczególnie cenieni za muzykowanie kameralne – Mariola i Bartosz Bryłowie.
Pojawią się u nas w mistrzowskim i przebojowym repertuarze, w utworach i doskonale znanych i rzadziej grywanych, ale wartych przypomnienia. Pochód przebojów otworzy czteroczęściowa Sonata F-dur HWV 370 Georga Friedricha Händla, zachwycająca charakterystyczną dla kompozytora inwencja melodyczną, lekkością faktury i mistrzowską techniką concertato. Po wirtuozowskiej Ciacconie g-moll Tomasa Antonia Vitalego wysłuchamy jedną z sonat mannheimskich Wolfganga Amadeusa Mozarta, skomponowana akurat nie w Mahhheimie, ale w Paryżu, dwuczęściową Sonatę e-moll KV 304, tę w której Mozart siegnął granic intymności.
Z dorobku Fritza Kreislera artyści wybrali jego najpopularniejsze dwie miniatury Liebesfreud (Radość miłości) i Liebesleid (Smutek miłości). To pierwsze dwa ogniwa Trzech starych tańców wiedeńskich (trzecim był Schön Rosmarin) wydanych w 1910 roku. Twórczość urodzonego w Szamotułach, w rodzinie niemieckich muzyków polskiego pochodzenia, Xavera Scharwenki reprezentuje w programie Serenada pochodząca z Trzech utworów fortepianowych op. 86, skomponowanych w 1913 roku. Zamkną koncert przeboje jeszcze jednego wirtuoza-kompozytora Henryka Wieniawskiego – Legenda, którą kompozytor zdobywał przychylność swego przyszłego teścia i finezyjny Kujawiak.

 


24 maja 2015, niedziela godz. 16.00 Q
Sala kameralna, Filharmonia Śląska
70-lecie Filharmonii Śląskiej: Filharmonia konesera
Bartosz Bryła – skrzypek
Mariola Bryła – klawesynistka i pianistka
Maryla Renat – słowo
Georg Friedrich Händel – Sonata F-dur HWV 370
Tomaso Antonio Vitali – Ciaccona
Wolfgang Amadeus Mozart – Sonata e-moll KV 304/300c
Fritz Kreisler – 2 miniatury: Cierpienia miłosne oraz Radość miłosna
Xaver Scharwenka – Serenada
Henryk Wieniawski – Legenda
Henryk Wieniawski – Kujawiak
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: