F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

JAN SEBASTIAN BACH NA BOŻE NARODZENIE

Przed rokiem, prezentując pierwsze trzy z sześciu kantat Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha, zapowiadaliśmy tegoroczną kontynuację. Serdecznie zapraszamy na nią równo tydzień przed Bożym Narodzeniem, w sobotę 17 grudnia. Symfoników i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl z dyrygenckiego podium poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Partie solowe zaśpiewają znakomici soliści: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Tomasz Krzysica i Dominik Opaliński.
Do skomponowanego w 1734 roku Oratorium na Boże Narodzenie bardziej chyba pasowałaby nazwa misterium. W zasadzie żadne z trzech oratoriów Jana Sebastiana Bacha nie prezentuje formy oratorium – estradowego dramatu o akcji zaczerpniętej z Biblii. Dzieło skomponowane na Boże Narodzenie to cykl sześciu kantat, lirycznych medytacji połączonych recytatywami, w oparciu o Ewangelie św. Mateusza i św. Łukasza opowiadających historię narodzin Chrystusa. Oryginalne w tym utworze są recytatywy i chorały. Arie i zwrotki zapożyczył kompozytor ze swoich wcześniejszych kantat świeckich, dopasowując nowy tekst do starej muzyki z niezwykłą zręcznością. Widać w nich mistrzowskie panowanie kompozytora nad wszelkimi współczesnymi stylistykami, od włoskiej swobody, przez francuski pastoralny spokój, aż po luterańską konkluzję, która każe pamiętać o Krzyżu jako zwieńczeniu ziemskiej drogi Chrystusa.
Treścią trzech kantat prezentowanych w tegorocznym koncercie są: nadanie nowo narodzonemu imienia Jezus, hołd trzech król i prześladowanie Heroda. Recytatywy są krótkimi wprowadzeniami i zarazem mniej lub bardziej nastrojowymi komentarzami. Ich treść rozszerzają i pogłębiają poszczególne chóry i arie.


17 grudnia 2016, sobota godz. 18.00 [T] [S] [B] [W]

Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska
Bach na Boże Narodzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Iwona Hossa – sopran
Anna Lubańska – alt
Tomasz Krzysica – tenor
Dominik Opaliński – bas
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Johann Sebastian Bach – Oratorium na Boże Narodzenie BWV 248 cz. IV-VI
 

Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: