JAN SEBASTIAN BACH NA BOŻE NARODZENIE

Przed rokiem, prezentując pierwsze trzy z sześciu kantat Oratorium na Boże Narodzenie Jana Sebastiana Bacha, zapowiadaliśmy tegoroczną kontynuację. Serdecznie zapraszamy na nią równo tydzień przed Bożym Narodzeniem, w sobotę 17 grudnia. Symfoników i przygotowany przez Jarosława Wolanina Chór FŚl z dyrygenckiego podium poprowadzi Mirosław Jacek Błaszczyk. Partie solowe zaśpiewają znakomici soliści: Iwona Hossa, Anna Lubańska, Tomasz Krzysica i Dominik Opaliński.
Do skomponowanego w 1734 roku Oratorium na Boże Narodzenie bardziej chyba pasowałaby nazwa misterium. W zasadzie żadne z trzech oratoriów Jana Sebastiana Bacha nie prezentuje formy oratorium – estradowego dramatu o akcji zaczerpniętej z Biblii. Dzieło skomponowane na Boże Narodzenie to cykl sześciu kantat, lirycznych medytacji połączonych recytatywami, w oparciu o Ewangelie św. Mateusza i św. Łukasza opowiadających historię narodzin Chrystusa. Oryginalne w tym utworze są recytatywy i chorały. Arie i zwrotki zapożyczył kompozytor ze swoich wcześniejszych kantat świeckich, dopasowując nowy tekst do starej muzyki z niezwykłą zręcznością. Widać w nich mistrzowskie panowanie kompozytora nad wszelkimi współczesnymi stylistykami, od włoskiej swobody, przez francuski pastoralny spokój, aż po luterańską konkluzję, która każe pamiętać o Krzyżu jako zwieńczeniu ziemskiej drogi Chrystusa.
Treścią trzech kantat prezentowanych w tegorocznym koncercie są: nadanie nowo narodzonemu imienia Jezus, hołd trzech król i prześladowanie Heroda. Recytatywy są krótkimi wprowadzeniami i zarazem mniej lub bardziej nastrojowymi komentarzami. Ich treść rozszerzają i pogłębiają poszczególne chóry i arie.

17 grudnia 2016, sobota godz. 18.00 [T] [S] [B] [W]

Bach na Boże Narodzenie