Inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej
im. Karola Szymanowskiego

Swoją Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego poprowadzi niegdysiejszy absolwent katowickiej uczelni, obecnie pedagog klasy dyrygentury, prof. Mirosław Jacek Błaszczyk. Solistami będą także absolwenci uczelni: Bartłomiej Duś – jeden z najwybitniejszych i najbardziej utalentowanych saksofonistów młodego pokolenia oraz Anna, obecnie pedagog uczelni i Mikołaj Góreccy. Nie ukrywamy, że muzykowanie z dziećmi naszego patrona, jest dla nas i wyzwaniem i przyjemnością, dostarczającymi szczególnych emocji. Pojawią się w jednym z wcześniejszych dzieł ojca, skomponowanym podczas jego studiów w katowickiej uczelni u Bolesława Szabelskiego. Jego nie wydaną pierwszą wersję z 1956 roku prawykonali nasi filharmonicy pod batuta Karola Stryji oraz Bernard Biegoń i Karol Procner. Henryk Mikołaj Górecki nie zabiegał o wykonania swoich utworów; druga wersja inspirowanych młodzieńczym wierszem Juliana Tuwima Pieśni o radości i rytmie op. 7 na prawykonanie podczas londyńskiego Almeida Festival (1990) czekała 30 lat. Anna i Mikołaj Góreccy i Sinfonia Varsovia pod batutą Grzegorza Nowaka polskiej publiczności przedstawili tę drugą wersję na Warszawskiej Jesieni cztery lata później.

3 października 2013, czwartek godz. 19
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, Katowice ul. Zacisze 3
Inauguracja roku akademickiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent