IVAN MONIGHETTI NA INAUGURACJĘ KAMERALNEJ

Fenomenalny współczesny wiolonczelista Ivan Monighetti w piątek 16 września będzie solistą koncertu inaugurującego nowy sezon Śląskiej Orkiestry Kameralnej. Zdaniem dyrektora FŚl, profesora Mirosława Jacka Błaszczyka to największy interpretator muzyki klasycznej naszych czasów. Oprócz tego, że fantastycznie gra, emanuje pozytywnymi fluidami muzycznymi, udzielającymi się muzykom, z którymi współpracuje. Cieszę się, że udało się zaangażować tak wybitną postać i że możemy z rozmachem rozpocząć sezon. Nasz świetna orkiestra kameralna zasługuje na najlepszych solistów.
Urodzony w Rydze (1948) ten znakomity rosyjski wiolonczelista był studentem Mścisława Rostropowicza w Moskiewskim Konserwatorium. W 1974 roku został laureatem I nagrody Konkursu im. Piotra Czajkowskiego, lecz wieloletni zakaz wyjazdów poza granice ZSRR opóźnił jego międzynarodową karierę, która rozwinęła się dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych. Repertuar artysty obejmuje muzykę dawną (wykonywaną na historycznym instrumencie) i najnowszą. Płyta I. Monighettiego z XX-wiecznymi utworami na wiolonczelę solo otrzymała prestiżową nagrodę Diapason d’or. Specjalnie dla niego komponowali m.in. Frangiz Ali-Zade, Rudolf Kelternborn, Krzysztof Meyer.
W 1999 roku zadebiutował jako dyrygent. Koncertował w wielu krajach w założonym przez siebie zespołem Boccherini Camerata.
Mieszka w Szwajcarii, gdzie naucza w Akademii Muzycznej w Bazylei. Gościnnie uczy też w Konserwatorium im. Królowej Sofii w Madrycie.
W Polsce po raz pierwszy Ivan Monighetti wystąpił w 1979 roku na Warszawskiej Jesieni. Często bywa zapraszany jako solista, wielokrotnie gościł na estradzie Filharmonii Śląskiej. Był gościnnym profesorem w Akademii Muzycznej w Krakowie. Otrzymał Fryderyka 2002 za płytę DUX Jan Sebastian Bach – Sześć suit na wiolonczelę solo. W 2015 r. odznaczony został odznaką honorową Zasłużony dla kultury polskiej.
Tym razem wystąpi dla nas w I Koncercie wiolonczelowym Josepha Haydna. To jedno z najwspanialszych dzieł tego gatunku z brawurowym finałem, będącym dla wiolonczelisty sporym wyzwaniem.
Śląska Orkiestra Kameralna pod batuta Roberta Kabary wykona też Symfonię C-dur 17 lat starszego od Wolfganga Amadeusa Mozarta, polskiego kompozytora pochodzącego ze Śląska, Jakuba Gołąbka oraz jedną z najciekawszych i najpiękniejszych w twórczości młodego Mozarta, Symfonię A-dur KV 201.

16 września 2016, piątek godz. 19.00 T

Inauguracja Kameralnej z Ivanem Monighettim
Śląska Orkiestra Kameralna
Sekcja dęta Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej