F.A.M.A JUBILATKA OD MALUCHA DO SENIORAPL |  EN

INAUGURACJA SEZONU Z SZYMANOWSKIM


W tym roku mijają trzy rocznice związane z najwybitniejszym po Fryderyku Chopinie polskim kompozytorem  Karolem Szymanowskim , o którym współcześni mogą mówić: my – Niego. To 135. rocznica urodzin i 80. – śmierci oraz 40. – powstania w zakopiańskiej willi Atma Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które współtworzyli m.in. katowiczanie Wojciech Kilar (z Witoldem Rowickim pierwsi wiceprezesi), Henryk Mikołaj Górecki i Tadeusz Żmudziński. Nie dziwi zatem, że 73. sezon artystyczny Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej  zainaugurują muzyką Karola z Atmy.
Koncert rozpocznie orkiestrowa transkrypcja Grzegorza Fitelberga Nokturnu i Taranteli op. 28 na skrzypce i fortepian, skomponowanymi w okresie pracy Karola Szymanowskiego nad fortepianowymi Metopami i Maskami oraz skrzypcowymi Mitami  i pierwszym koncertem. Pierwotnie miały to być oddzielne utwory, ostatecznie Karol Szymanowski w jedno dzieło zestawił na zasadzie kontrastu statyczny Nokturn i orgiastyczną Tarantelę. Dzieło z 1915 roku Grzegorz Fitelberg zorkiestrował 22 lata później. Pięć lat przed śmiercią, w ciągu kilku wiosennych tygodni 1932 roku Karol Szymanowski skomponował ostatnie swe symfoniczne, jedno z większych i najczęściej nagrywanych jego dzieł – IV Symfonię na fortepian i orkiestrę. Jej podtytuł Symphonie concertante jest jak najbardziej uzasadniony – do fortepianu dołączają często inne instrumenty solowe, zwłaszcza flet i skrzypce. Ta symfonia – pisana z myślą o sobie, jako soliście, a dedykowana wielkiemu pianiście Arturowi Rubinsteinowi – w rzeczywistości stała się spełnieniem marzenia Karola Szymanowskiego o napisaniu koncertu fortepianowego. Nieszablonowy ten utwór w porywający sposób splata witalizm z liryzmem. Jednym z najlepszych jego interpretatorów był znakomity pianista Tadeusz Żmudziński (w październiku minie 25. rocznica jego śmierci), z którym filharmonicy pod batutą Karola Stryjii nagrali Koncertującą do dziś obecną w światowych katalogach firmy Naxos. W naszym koncercie wielkie tradycje wykonawcze tego porywającego utworu kontynuować będzie inny laureat Konkursu Chopinowskiego, równie silnymi i przyjacielskimi więzami z filharmonikami związany – Piotr Paleczny.
Drugą część koncertu wypełni Te Deum op. 22 Hectora Berlioza, którego muzykę Anton Bruckner uznał za zbyt świecką, podczas gdy Camille Saint-Saëns twierdził, że nadaje się ona do wykonywania w kościele. Dzieło ukończone w 1849 roku początkowo pomyślane było jako kulminacja wielkiej symfonii świętującej Napoleona. Ostatecznie poświęcone zostało księciu Albertowi, mężowi królowej Wiktorii. Po raz pierwszy utwór wykonano w paryskim Kościele św. Eustachego 30 kwietnia 1855 r. – sam Hector Berlioz poprowadził wtedy blisko tysiąc wykonawców. Podobnie jak wcześniejszą i bardziej znaną Grande messe des morts (Requiem), kompozytor zaliczał  Te Deum „do tych ogromnych kompozycji, które niektórzy krytycy nazwali muzyką architektoniczną lub monumentalną”. Solistą w dziele Berlioza będzie Tomasz Kuk, tenor dramatyczny Opery Krakowskiej, laureat m.in. międzynarodowych konkursów wokalnych im. V. Belliniego w Caltanissettcie i im. S. Moniuszki w Warszawie.
 
W dniach 24 lipca - 02 sierpnia kasa biletowa oraz sprzedaż biletów online będzie nieczynna ze względu na przerwę techniczną. Więcej informacji tutaj 
 

22 września 2017, piątek g. 19.00
Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska           
Inauguracja 73. sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej 
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Piotr Paleczny – fortepian
Tomasz Kuk – tenor
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Karol Szymanowski – Nokturn i Tarantela op. 28
Karol Szymanowski –  IV Symfonia koncertująca op. 60
***
Hector Berlioz – Te Deum op. 22  
Projekt "Rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach" współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Priorytetu XI Kultura i Dziedzictwo Kulturowe, Działania 11.2 -Rozwój oraz poprawa stanu infrastruktury kultury o znaczeniu ponadregionalnym Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.

NEWSLETTER

Chcesz być powiadamiany o nowościach ?
Zamów newsletter: