Gustav Mahler na Katowickich Dniach Muzyki Henryka Mikołaja Góreckiego

Z dyrygenckiego podium koncert poprowadzi Michael Zilm, zwycięzca naszego Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 1987 roku; na ostatnim w 2012 roku był jurorem. Bardzo lubiany przez melomanów w wielu krajach, Michael Zilm uważany jest za jednego z najlepszych znawców i interpretatorów Gustava Mahlera.
Dobrze się skład, wszak twórczość Gustava Mahlera, zwłaszcza ta symfoniczna,  obok wielbicieli ma też liczne grono przeciwników. Dorobek Gustava Mahlera stanowi silny akcent w muzyce początku XX wieku, choć korzenie jej należą do innej muzyki, stanowiąc jeden z ostatnich akordów przemijającego romantyzmu. Tworzył prawdziwe „oceany dźwięków”. Swe bardzo rozbudowane utwory komponował na olbrzymie zespoły wykonawcze, osiągając  niezwykłe, spektakularne efekty, mocne, często przejaskrawione. Znajdziemy więc w jego muzyce frapujące, znakomite pomysły obok mało lub nic zgoła nie znaczących szczegółów. To wszak intryguje i ciekawi.
Po trzech wcześniejszych symfoniach, do których wzorem Dziewiątej Beethovena włączył Gustav Mahler również śpiew, V Symfonia cis-moll rozpoczyna serię trzech symfonii czysto instrumentalnych. Epicka o rozległej architekturze – pięć części grupujące się w trzy większe człony – słynie słynnym Adagiettem (IV część symfonii), często wykonywanym jako samodzielny utwór.

Koncertowi towarzyszyć będzie śląska promocja najnowszej publikacji Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA – zbioru kilkudziesięciu rozmów o naszym Patronie, które przeprowadziła Beata Bolesławska-Lewandowska i zebrała w tomie Górecki. Portret w pamięci. O godz. 18 w kawiarence na piętrze, obok wejścia do sali koncertowej spotkanie a autorką książki poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.

15 listopada 2013, piątek godz. 19.00
Sala Koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3 Katowice
Michael Zilm – dyrygent
Gustav Mahler – V Symfonia cis-moll

Przed koncertem o godz. 18 w kawiarence obok sali koncertowej spotkanie autorskie z Beatą Bolesławskią-Lewandowskią, autorką wydanej przez PWM książki  „Górecki. Portret w pamięci”, które poprowadzi Violetta Rotter-Kozera.