GÓRECKI Z MAJEWSKIM W ŚWIATOWIDZIE

Wielkie piękno (2013), Watpliwości (2012), Drzewo życia (2011), telewizyjny serial Fringe: Na granicy światów (2011), Altiplano (2009), Jak Bóg przykazał (2008), Gra Ripleya (2002), dokumentalny film Un'ora sola ti vorrei (2002), telewizyjny Dowcip (2001), jeden z odcinków telewizyjnej Rodziny Soprano (1999), Ci, którzy kochają (1998), Basquiat – Taniec ze śmiercią (1996), Bez lęku (1993), Policja (1985) – to chyba tylko niektóre z filmów, w których ścieżkach dźwiękowych reżyserzy wykorzystali fragmenty (najczęściej II bądź III części) skomponowanej w w 1976 roku III Symfonii Symfonii pieśni żałosnych op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego. Jego Trzy utwory w dawnym stylu 36 lat po skomponowaniu w 2009 roku trafiły do filmu Mr. Nobody. W tym samy roku reżyser Mamuta wykorzystał fragmenty Beatus vir, op. 38, które Henryk Mikołaj Górecki napisał w roku 1979.
Już tylko to ukazuje czym dla percepcji muzyki katowiczanina stało się czwarte nagranie jego III Symfonii, dokonane przez London Sinfoniettę i Dawn Upshaw pod batutą Davida Zinmana. Henryk Mikołaj Górecki komponował dla teatru. Kino, podobnie jak zespoły baletowe, sięga po jego muzykę już znaną.
My w ramach tegorocznych III Katowickich Dni Henryka Mikołaja Góreckiego to co najbardziej znane z polskiej muzyki kojarzymy z filmową twórczością zadomowionego w Hollywood katowickiego reżysera. Do Kina Studyjnego Światowid zapraszamy na filmy Lecha Majewskiego, w których ścieżkach dźwiękowych znalazły się fragmenty utworów naszego patrona. W Młynie i krzyżu oraz w Wojaczku Lechowi Majewskiemu posłużyły fragmenty Miserere op. 44 na duzy chór mieszny, które Henryk Mikołaj Górecki skomponował w latach 1981-87. Wykorzystał nagranie Chóru Filharmonii Śląskiej pod dyrekcja Jana Wojtachy z płyty Idąc szli i płakali, której był producentem. W zainspirowanym przez Lecha Majewskiego filmie Basquiat – Taniec ze śmiercią reżyser Julian Schnabel wykorzystał natomiast fragmenty II części III Symfonii.

22 listopada 2015, sobota godz. 16.30
Kino Studyjne Światowid, ul. 3 Maja 7, Katowice