GARY GUTHMAN - SALUTE TO SWING

W piątek 5 lutego zapraszamy na koncert symfoniczny na trąbkę i orkiestrę w dwóch częściach. W programie – najsłynniejsze utwory z lat 40. XX wieku takich gigantów tego okresu, jak m.in.: Benny Goodman, Tommy Dorsey, Harry James, Duke Ellington, Lionel Hampton, Glenn Miller, Bob Crosby i Moe Koffman. Z filharmonicznymi symfonikami pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wystąpią znakomici muzycy: Sasha Strunin (vocal), Wojtek Gogolewski (piano), Paweł Pańta (bass) i Adam Lewandowski (drums), a gwiazdą tegokoncertu będzie fenomenalny trębacz Gary Guthman, który – zdaniem recenzenta Winnipeg Free Press – gra na trąbce jak Archanioł Gabriel na amfetaminie! Muzycznie jest niesamowity. Jak zaś zapewnia Washington Post – Musisz wiedzieć, że gdy Guthman zwilża usta i podnosi trąbkę – coś wspaniałego się wydarzy. Guthman ma mistrzowską, nieskazitelną technikę połączoną ze wzruszającym frazowaniem. Jego gra była wyjątkowo liryczna. Triumf dobrego gustu i techniki. Brawo! – to już Victoria Times Columnist.
Gary Guthman urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Naukę gry na trąbce rozpoczął w wieku 9 lat. Przeszedł klasyczny cykl studiów muzycznych. Do grona jego mistrzów należeli Jack Dalby, Joyce Johnson, James Smith i niedawno odeszły na emeryturę (po 38 latach!) pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Stanu Oregon Fred Sautter. We wczesnych latach siedemdziesiątych Gary Guthman wyemigrował do Kanady gdzie wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra a jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako lider big bandów w ponad stu wyemitowanych przez telewizję programów ITV In Concert, a także w licznych słuchowiskach radiowych i ścieżkach dźwiękowych do filmów.
Koncerty z Tom'em Jones'em i Paul'em Anką były emitowane wielokrotnie w kanadyjskiej telewizji. Występował także jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie. Koncertował również z orkiestrami w USA. Został uznany przez krytyków amerykańskich za jednego z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA.
Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem czterech przedsięwzięć: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats, prezentowanego dzisiaj Swing, Swing, Swing oraz Master and Margarita (napisane dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej w 2007) z którymi podróżuje po całym świecie. W 2004 premierę miał Swingmatism, który przez 10 wieczorów uświetniał Vancouver Jazz Festival.
W ciągu przeszło 30 lat swej muzycznej kariery Gary Guthman występował jako solista z około 200 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, najwyżej ceniąc sobie występ z New York Pops Orchestra w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku na osobiste zaproszenie Skitc’a Henderssona, założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops.
Odkąd przeniósł się do Europy, zagrał ponad 100 koncertów ze swoimi formacjami Gary Guthman Quartet i The New Swing Orchestra.
Gary Guthman gra na trąbkach firmy Joseph Marcinkiewicz.

5 lutego 2016, piątek godz. 19.00 T / S / B
Salute to Swing
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Gary Guthman – trąbka
Sasha Strunin – vocal
Wojtek Gogolewski – piano
Paweł Pańta – bass
Adam Lewandowski – drums
W programie: najsłynniejsze utwory z lat 40. XX wieku takich gigantów tego okresu, jak Benny Goodman, Tommy Dorsey, Harry James, Duke Ellington, Lionel Hampton, Glenn Miller, Bob Crosby, Moe Koffman.