GALA CHORWACKA, CZYLI PIERWSZY POWIEW LATA

Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie Paweł Włodarczyk oraz dyrektor Filharmonii Śląskiej prof. Mirosław Jacek Błaszczyk mają zaszczyt zaprosić na uroczystą Galę Chorwacką z okazji organizowanego Dnia Chorwacji w Katowicach, w ramach Projektu „3 x Chorwacja” promującego Chorwację i jej trzy regiony: Split, Zadar i Pula.

Honorowy Patronat nad organizacją Dnia Chorwacji w Katowicach w ramach Projektu „3 x Chorwacja” objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Mirosław Sekuła oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok. Gościem honorowym Gali Chorwackiej w Katowicach będzie ambasador Republiki Chorwacji w Polsce JE Andrea Bekić.
W programie koncertu usłyszeliśmy przeboje muzyki klasycznej i filmowej oraz chorwackiej muzyki folkowej w wykonaniu: wiolonczelistki Any Rucner z towarzyszeniem Rucner String Quartet. Specjalnie dla gości przygotowano degustacje win chorwackich i wyrobów regionalnych, a chorwackie biura podróży zaprezentowały atrakcyjne oferty wakacyjnego wypoczynku w krainie słońca, wina, pięknych krajobrazów i bogatej historii.
Zapraszamy gorąco, wszak już mędrcy biblijni orzekli, że: „wino i muzyka rozweselają serce”!

Ana Rucner (Zagrzeb, 1983), córka wiolonczelistki i altowiolisty dorastała w rodzinie
renomowanych muzyków klasycznych Snježany i Dragana Rucnerów. Karierę muzyczną rozpoczęła w młodym wieku. Z doskonałym wynikiem ukończyła w 2005 r. Akademię Muzyczną w Zagrzebiu, w klasie wiolonczeli Željko Švaglića i Krešimira Lazara. W trakcie studiów brała udział w licznych seminariach muzycznych i współpracowała z wybitnymi muzykami, jak Menachem Meir, Gustav Neive Tavares, Dmitri Muller, David Grigoriano, Władimir Perlin i inni.
W 2002 roku Ana Rucner otrzymała od Firmy Etida ltd.: wiolonczelę elektryczną Yamaha, w owym czasie jedyny instrument tej klasy w Chorwacji, dzięki czemu zaczęła rozwijać swój nowoczesny styl muzyczny. Stosowana mieszanka stylów: klasycznego, współczesnego i etno, uczyniła grę Anny Rucner wyjątkową i rozpoznawalną w kraju i poza granicami Chorwacji. Zaowocowało to licznymi i udanymi występami solowymi z towarzyszeniem fortepianu lub orkiestry dla prestiżowych instytucji i organizacji kulturalnych, biznesowych i sfery życia publicznego. Artystka cieszy się statusem niezależnego artysty, a jej wykonania znane są na całym świecie.

Rucner String Quartet

Ivana Penic Defar – I skrzypce
Dunja Delac – II skrzypce
Dragan Rucner – altówka
Ana Rucner – wiolonczela

Kwartet smyczkowy założony w 1998 roku przez Snježanę i Dragana Rucnerów, wieloletnich członków Klima String Quartet. Zespół od początku działalności pielęgnuje tradycje muzyki kameralnej regionu Zagrzebia, występując zarówno w repertuarze klasycznym i współczesnym wybitnych kompozytorów światowych i chorwackich. W ostatnim czasie zespół rozwinął działalność w stronę niekonwencjonalnych gatunków muzycznych, rozpoczynając udaną współpracę z wirtuozem bandoneonu, Peterem Soavem.
Kwartet dał liczne występy w Zagrzebiu i całej Chorwacji, m.in. na renomowanych festiwalach Music Biennale Zagreb i Dubrovnik Summer Festival. Koncertował w Europie, jak również Egipcie, Izraelu, Chinach i Australii.
W własnym cyklu Four Seasons Concert Cycle od 2002 roku Rucner String Quartet prezentuje utwory przede wszystkim chorwackich kompozytorów, współpracując z wybitnymi instrumentalistami. W ostatnich dziewięciu latach aż 62 utwory zostały skomponowane specjalnie dla kwartetu, który dokonał ich prawykonań.
Bogata i różnorodna dyskografia Rucner String Quartet zawiera m. in. dwie płyty z muzyką Astora Piazzolli: Tango Moods (dla wytwórni Jazzette, z udziałem bandoneonisty Petera Soave’a) i Five Tango Sensations (Cantus label); CD (z gitarzystą Darko Petrinjakiem) z klasycznymi kompozycjami J.W. Duarte, S. Dodgsona, B. Papandopulo i C. Guastavino. Nagranie prawykonań współczesnych utworów chorwackich z koncertu The Four Seasons Concert Cycle nominowane było do najważniejszej chorwackiej nagrody muzycznej – Porin w dwóch kategoriach: najlepszy album i najlepsza produkcja muzyki klasycznej.
Rucner String Quartet jest laureatem nagrody Milka Trnina Chorwackiego Stowarzyszenia Artystów Muzycznych (HDGU) oraz dorocznej nagrody Vatroslav Lisinski Stowarzyszenia Kompozytorów Chorwackich.

GALA CHORWACKA, CZYLI PIERWSZY POWIEW LATA

Sala koncertowa im. Karola Stryji
21 maja, godz. 19.00

I część koncertu: Ana Rucner & Rucner String Quartet

Rudolf Matz - Elegia i humoreska
Tomaso Albinoni - Adagio na smyczki g-moll
Astor Piazzolla- Oblivion
John Williams - temat z filmu "Lista Schindlera"
Tomislav Uhlik - Rapsodia słowiańska

II część koncertu: Ana Rucner

Q.Tarantino/F. Wise, M. Leeds, S.K. Russell, N. Roubanis - ”Pumpkin And Honey Bunny - Misirlou”
Aram Chaczaturian – Taniec z szablami
Antonio Vivaldi - Cztery pory roku op. 8: Lato, cz. III – Burza
“Romance for two” (traditional)
„Jovano, Jovanke” (pieśń macedońska)
„Kalinka” (pieśń rosyjska)
„Lindjo” (chorwacki taniec z Dubrovnika)
Ludwig van Beethoven – “Motyw losu” z V Symfonii c-moll op. 67
Ludwig van Beethoven – “Oda do radości” z IX Symfonia d-moll op. 125
Giorgio Moroder, Keith Forsey, Irene Cara - “What a Feeling”

Gościem honorowym Gali Chorwackiej w Katowicach będzie
ambasador Republiki Chorwacji w Polsce JE Andrea Bekić

Lindjo by Ana Rucner from Ana Rucner on Vimeo.

PATRONAT MEDIALNY: