FRANCUSKA NAGRODA DLA PŁYTY ŚLĄSKIEJ ORKIESTRY KAMERALNEJ

Nominowana do Fryderyka 2014, na którego rozdanie czekamy, płyta Śląskiej Orkiestry Kameralnej Paweł Łukaszewski – Musica Sacra 4: Missa de Maria a Magdala otrzymała nagrodę Choc de Classica francuskiego miesięcznika Classica. Krążek o numerze katalogowym DUX 0944 wydała firma fonograficzna DUX, a ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Jana Borowskiego nagrali ją: Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku Białej, sopran Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska i baryton Tomasz Sadownik.

Missa de Maria a Magdala (Missa bremgartensis) powstała w 2010 roku na zamówienie dyrygenta Marco Castelliniego, działającego w Bremgarten (od nazwy miasta pochodzi drugi człon nazwy dzieła). Autorem tekstu jest ks. Sylwester J. Kwiatkowski, proboszcz tamtejszej parafii. Paweł Łukaszewski wyznał, że pomimo napisania już dwóch mszy (Missa pro Patria oraz Messa per voci e fiati) rozpoczął pracę nad tą partyturą ze szczególnym zapałem, a wielką inspiracją był dla niego tekst ks. Kwiatkowskiego.

Pisano już, że orkiestra brzmi w tej mszy nowocześnie, miejscami wręcz „filmowo”, ale są też zapożyczenia z muzyki dawnej, orientalnej. Trudno się od tej muzyki oderwać, trudno też nie rozpoznać autora dzieła, który wykształcił już własny, charakterystyczny język muzyczny. W uzasadnieniu nagrody Choc de Classica przeczytać zaś można m.in.: Muzyka polska nie zna kryzysu. W wieku 45 lat, polski kompozytor Paweł Łukaszewski występuje już jako godny następca Pendereckiego, Góreckiego i Lutosławskiego. Paweł Łukaszewski wznosi się na wyżyny Johna Tavenera czy H.M. Góreckiego, kompozytorów, których sam podziwia. (…) Interpretacja muzyków pod dyrekcja Jana Borowskiego przekonuje, że nowa płyta Pawła Łukaszewskiego to pozycja niezbędna (podajemy w tłumaczeniu Łukasza Farcinkiewicza, za: www.pwm.com.pl).