FILHARMONIA KONESERA Z JADWIGĄ KOTNOWSKĄ I DWOMA PIANISTAMI

Jadwiga Kotnowska – pierwsza polska laureatka najwyższych nagród w ośmiu międzynarodowych konkursach fletowych, m.in.: im. Królowej Zofii w Madrycie, im. Marii Canals w Barcelonie, im. G.B. Viottiego w Vercelli, im. V. Bucchiego w Rzymie i zdobywczyni Grand Prix na festiwalu w Bordeaux – wraz z pianistami mariuszem Rutkowskim i Markiem Mizerą w sobotę 30 stycznia będą gośćmi pierwszej w tym roku Filharmonii Konesera.
Koncertującej na całym świecie, w najlepszych salach i z najlepszymi zespołami, Jadwidze Kotnowskiej wielu kompozytorów powierzało prawykonania i dedykowało swe utwory (M. Górecki, M. Małecki, M. Ptaszyńska, K. Dębski, J. Maksymiuk, D. Przybylski, K. Knittel). Była pierwszą polską wykonawczynią koncertów fletowych H.M. Góreckiego i K. Pendereckiego (pod dyrekcją kompozytora). W projektach łączących muzykę klasyczną z jazzem współpracuje z tak wybitnymi muzykami, jak Andrzej Jagodziński, Krzysztof Herdzin, Vitold Rek oraz Mike Richmond (USA). Interesujący jest także nurt kameralnej działalności artystki, która w Katowicach pojawi się wespół z pianistą Mariuszem Rutkowskim, laureatem wielu laurów konkursów kameralistyki fortepianowej, m.in. Nagrody Polskiego Radia im. J. Lefelda na Konkursie im. I.J. Paderewskiego (Bydgoszcz 1999, 2006), nagrody dla najlepszego pianisty na Międzynarodowym Konkursie im. St. Moniuszki (Warszawa 2001). Jest założycielem Trio im. E.T.A. Hoffmana. Współpracuje z reżyserami, aktorami i choreografami w realizacjach spektakli teatralnych (Krystyna Janda – Śladami Callas, Anna Seniuk – Noc z Szekspirem, Barbara Wachowicz – Wieczór z Mickiewiczem, Henryk Konwiński – Nokturn i Tarantela oraz Karłowicz – Pieśni, Emil Wesołowski – Wieczór Karłowicza. Z powodzeniem wykonuje muzykę XX i XXI wieku, uczestniczy w prawykonaniach i wykonaniach utworów współczesnych (Maciej Małecki, Mikołaj Górecki, Anna Jastrzębska). Nagrywa dla Polskiego Radia i TVP (m.in. 15 odcinków Wokół wielkiej sceny) oraz dla firmy fonograficznej DUX. Płyta W. Żeleński – Pieśni (z J. Rappe) otrzymała Fryderyka 2006. Z Cameratą Vistulą dokonał pierwszych nagrań w historii fonografii utworów kameralnych, a z A. Radziejewską – wszystkich pieśni I.J. Paderewskiego (nominacja do Fryderyka 2007). Nagranie tej śpiewaczki i Mariusza Rutkowskiego pieśni K. Szymanowskiego zdobyło w Paryżu Prix Speciale Academie du Disque, wyróżnienie ARTE oraz nominację do Fryderyka 2008.
Przed świetnym duetem utwory Fryderyka Chopina i Ferenca Liszta zagra urodzony w Bielsku-Białej pianista Marek Mizera. Wychowanek bielskiej nauczycielki Marii Kubicy-Skarbowskiej i warszawskiego profesora Kazimierza Gierżoda, dzisiaj jest profesorem Uniwersytetu im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Koncertuje w całym kraju oraz w: Czechach, Słowacji, Bułgarii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Włoszech, Austrii, Rosji, Ukrainie, Szwajcarii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Chinach, Kanadzie, Angoli o na Kubie. Nagrał szereg płyt dla firmy Dux.
W programie tego kameralnego koncertu znalazły się: nokturn, scherzo i polonez Fryderyka Chopina, walc Mefisto Ferenca Liszta, doskonały przykład prostego języka harmonicznego i wyraźnej inspiracji gruzińską muzyką ludową twórcy hymnu Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej Otara Taktakiszwilego, rondo Felixa Mendelssohna oraz skomponowana na zamówienie festiwalu w Spoleto sonata na flet i fortepian jednego z najczęściej nagrywanych współczesnych kompozytorów amerykańskich Lowella Liebermanan.
Ciekawy i różnorodny to program. Gorąco polecamy.

30 stycznia 2016, sobota godz. 16.00 Q
Sala kameralna Filharmonii Śląskiej
Filharmonia Konesera
Jadwiga Kotnowska – flet