FENOMENALNY TRĘBACZ GARY GUTHMAN

Ponownie w Filharmonii Śląskiej
W piątek 17 lutego zapraszamy do Filharmonii Śląskiej fanów fenomenalnego trębacza Gary’ego Guthmana, który „ma mistrzowską, nieskazitelną technikę połączoną ze wzruszającym frazowaniem. Jego gra była wyjątkowo liryczna. Triumf dobrego gustu i techniki. Brawo!” („Victoria Times Columnist”), „gra na trąbce jak Archanioł Gabriel na amfetaminie! Muzycznie jest niesamowity” („Winnipeg Free Press”).
Gary Guthman urodził się w Portland w stanie Oregon, USA. Miał 9 lat, gdy zaczął uczyć się gry na trąbce. Przeszedł klasyczne studia muzyczne. Jego mistrzami byli Jack Dalby, Joyce Johnson, James Smith i odeszły na emeryturę po 38 latach, pierwszy trębacz Orkiestry Symfonicznej Stanu Oregon Fred Sautter. We wczesnych latach 70. Gary Guthman wyemigrował do Kanady, gdzie wygrał przesłuchania na pozycję pierwszego trębacza w Edmonton Symphony Orchestra a jego wyjątkowy styl gry sprawił, że szybko stał się najbardziej znanym trębaczem w tym kraju. Występował jako lider big bandów w ponad stu wyemitowanych przez telewizję programów ITV In Concert, a także w licznych słuchowiskach radiowych i ścieżkach dźwiękowych do filmów.
Jego koncerty z Tomem Jonesem i Paulem Anką były emitowane wielokrotnie w kanadyjskiej telewizji. Występował także jako solista ze wszystkimi największymi orkiestrami symfonicznymi w Kanadzie. Koncertował również z orkiestrami w USA. Stał się jednym z najpopularniejszych trębaczy-solistów naszych czasów. W 2002 roku został uhonorowany doroczną nagrodą krytyki amerykańskiej jako solista i równocześnie aktor rewii muzycznej Forewer Swing, która przez 2 lata z wielkim sukcesem odbywała tournée po USA.
Jest wykonawcą, autorem, producentem i aranżerem czterech przedsięwzięć: A Tribute to Harry James, The Trumpet Greats, przed rokiem u nas prezentowanego Swing, Swing, Swing oraz Master and Margarita (napisane dla harfistki Małgorzaty Zalewskiej w 2007) z którymi podróżuje po całym świecie. W 2004 roku premierę miał Swingmatism, który przez 10 wieczorów uświetniał Vancouver Jazz Festival.
W ciągu przeszło 30 lat swej muzycznej kariery Gary Guthman występował jako solista z około 200 orkiestrami symfonicznymi na kilku kontynentach, najwyżej ceniąc sobie występ z New York Pops Orchestra w słynnej Carnegie Hall w Nowym Jorku na osobiste zaproszenie Skitc’a Henderssona, założyciela i wieloletniego dyrektora New York Pops.
Odkąd przeniósł się do Europy, zagrał ponad 100 koncertów ze swoimi formacjami Gary Guthman Quartet i The New Swing Orchestra.
W Katowicach tym razem zagra kompozycje wielkich trębaczy XX wieku, m.in.: Louisa Armstronga, Rafaela Mendeza, Bunny’ego Berigana, Bobby’ego Hacketta, Dizzy’ego Gillespiego i Milesa Davisa. Towarzyszyć artyście będzie Orkiestra Symfoniczna FŚl pod batutą Sławomira Chrzanowskiego. Wystąpią także znakomici muzycy: Wojtek Gogolewski (fortepian), Paweł Pańta (kontrabas) i Cezary Konrad (perkusja).

17 lutego 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [J]

The Trumpet Greats
Sławomir Chrzanowski – dyrygent
Gary Guthman – trąbka