EUGENE TZIGANE... PO DEKADZIE

Triumfator naszego VIII Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w 2007 roku, dziś 35-letni, Amerykanin Eugene Tzigane w roku dziesiątego konkursu znów stanie na estradzie filharmoników śląskich. W piątek 3 marca poprowadzi symfoników i chór w dziełach Piotra Czajkowskiego, Aleksandra Borodina i Gustava Mahlera.
Młody dyrygent Eugene Tzigane jest często chwalony za elegancki styl przewodzenia i „niemal fanatyczną precyzję” (Neue Volksblatt). Jego reputację wyznacza też muzyczna wszechstronność demonstrowana na estradach w całej Europie, Ameryce Północnej i na Dalekim Wschodzie.
Rozpoczął studia dyrygenckie w nowojorskiej Julliard School of Music u Jamesa DePriesta, gdzie uzyskał stypendium Bruno Walter Memorial. Potem studiował u Jormy Panuli (będzie jurorem tegorocznego katowickiego konkursu) w Royal College of Music w Sztokholmie, gdzie uczestniczył też w kursach mistrzowskich Daniela Hardinga, Michaela Tilsona-Thomasa i Jukki-Pekki Saraste’go. Po zwycięstwie w Katowicach zdobył jeszcze drugie nagrody w dyrygenckich konkursach im. Lovro von Matačića (2007) i Georga Soltiego (2008).
Przyszły po nich zaproszenia artysty do Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, Frankfurt Radio Symphony i Nordwestdeutsche (NWD) Philharmonie, w której dyrygentem był do 2014 roku.
Od debiutu w USA z Indianapolis Symphony, Eugene Tzigane prowadził orkiestry Symfonia Oregon, New Jersey, Fort Worth, North Carolina, Columbus i Filharmonii w Rochester. Po debiucie w Chicago z Grant Park Festival Orchestra Chicago Tribune chwaliła go za „wniesienie świeżości i energii”. Regularnie występuje w Japonii, łącznie z Yomiuri Nippon Symphony i Tokyo Metropolitan Orchestra, zaś wvAustralii koncertował z Adelaide Symphony i West Australian Symphony Orchestra.
Koncertował z zespołami na całym świecie, m.in. z Norweską Orkiestrą Radiową, Lahti Symphony, Tampere Philharmnonic i Helsingborg Symphony Orchestra. Inne niedawne europejskie angaże zaprowadziły artystę do Netherlands Philharmonic Orchestra, Bruckner Orchester Linz, Copenhagen Philharmonic, RTE National Symphony Orchestra of Ireland i Basel Symphony Orchestra.
Ma naturalny talent do pracy ze śpiewakami. Zadebiutował w Bayerische Staatsoper, prowadząc nową produkcję Cosi fan tutte, a ostatnio poprowadził Czarodziejski flet w Operze Hamburskiej i Zemstę nietoperza w operze we Frankfurcie. W minionym sezonie prowadził Carmen w Royal Swedish Opera, a także Requiem G. Verdiego w Operze Norweskiej i Fińskiej Operze Narodowej.
Obecny sezon wyznaczają wizyty artysty w Norweskiej Orkiestrze Radiowej, Staatsphilharmonie Rheinland-Pfalz, Göttingen Symphony, Tapiola Sinfonietta, Norrköping Symphony, Umea Symphony i Toledo Symphony Orchestra. W Katowicach poznamy obecną artystyczną kondycję Eugene’a Tzigane’a w pierwszym dojrzałym arcydziele Piotra Czajkowskiego – uwerturze-fantazji Romeo i Julia, skomponowanej w 1869 r. za namową przewodzącego rosyjskiej szkole narodowej Milija Bałakiriewa. Po niej w programie znalazły się żywiołowe, słynne Tańce połowieckie z Kniazia Igora „kompozytora – jak sam o sobie mawiał – na pół etatu” – Aleksandra Borodina. Zamknie program I Symfonia D-dur Gustava Mahlera, na premierze w 1889 r. przedstawiona jako 5-częściowy poemat symfoniczny, z którego cztery lata później kompozytor usunął część drugą i tak powstałej symfonii nadał tytuł Tytan, zaczerpnięty z poematu Jeana Paula. To dzieło do twórczości symfonicznej wniosło nową estetykę, w której brzmieniowość stanowi nieodłączną część tworzywa muzyki.

3 marca 2017, piątek godz. 19.00 [T] [S] [B] [W]
Eugene Tzigane... po dekadzie