DZIEWIĄTA BEETHOVENA

Koncert europejskiego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe ONE® is more

Marek Maďarič Minister Kultury Republiki Słowackiej objął patronat nad tym koncertem

W piątek 30 września na afiszu Filharmonii Śląskiej – IX Symfonia d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. Z naszą orkiestrą i przygotowanym przez Jarosława Wolanina chórem wystąpią w tym koncercie Państwowa Orkiestra Kameralna z Żyliny, w świecie znana jako Slovak Sinfonietta Žilina oraz słowaccy soliści: Mária Porubčinová (sopran), Terézia Kružliaková (mezzosopran), Ľudovít Ludha (tenor) i Peter Mikuláš (baryton). Na dyrygenckim podium stanie znany na całym świecie słowacki maestro Oliver Dohnányi. To koncert zorganizowany w ramach europejskiego projektu ONE® – an Orchestra Network for Europe ONE® – is more. Dzień wcześnie dany został w Żylinie na Słowacji, a 5 października zrealizowany będzie w brukselskiej Flagey Hall. Bo Dziewiąta wszędzie budzi ogromne zainteresowanie słuchaczy. Jej finałowa Oda do radości stała się hymnem Unii Europejskiej. Tym koncertem projektu ONE® – is more, w którym filharmonicy śląscy uczestniczą już od wielu lat, Słowacja w Brukseli akcentuje objęcie prezydencji.
O Dziewiątej mówi się, że to serce całej muzycznej kultury Zachodu. Ludwig van Beethoven miał dwadzieścia lat, gdy rozważał skomponowanie muzyki do Ody do radości Fryderyka Schillera. Ostatni klasyk dokonał tego jednak dopiero w swej ostatniej symfonii. Od tajemniczego i niestandardowego początku po niekonwencjonalny wokalny finał pozostaje ta symfonia najbogatszym i najbardziej prowokującym dziełem w kanonie muzycznych arcydzieł wszech czasów.
Stała się przełomową dla tego gatunku. Pierwszą wokalno-instrumentalną. Jej prekursorski wymiar nie dotyczy wyłącznie wprowadzenia głosów wokalnych do obsady wykonawczej, ale poszerzenia również obsady samej orkiestry o flet piccolo czy kontrafagot.
Jak pisze David Breckbill, estetyczny wydźwięk tej symfonii zależy w znacznej mierze od sposobu interpretacji finału, który rozpoczyna się od przywołania tematów wcześniejszych części, po chwili porzucanych na rzecz wpadającej w ucho prostej melodii, którą każdy potrafi zanucić, jak żaden inny temat symfoniczny. Integrację całego cyklu symfonii poprzez przypomnienie w finale głównych myśli części wcześniejszych przejęli później niektórzy romantycy.

29 września 2016, czwartek godz. 19.00
Štátny komorný orchester Žilina, Żylina